Mutfağınızda kullanmayı düşündüğünüz bir renk bazen harika hisler uyandırırken, bazen de tam bir hayal kırıklığına sebep olabilir. Mutfak dekorasyonu yapılırken duvar veya mutfak dolabı rengi konusunda sorunlar yaşanabilir. Tüm bu sorunları giderebilmek için mobilyanın modeli kadar renklere de dikkat etmekte gerekir.

Herkesin sevdiği ve kullanmaktan mutluluk duyduğu renkler farklıdır. Tercih olarak pastel ve mekânı daha dengede gösteren sıcak renkler kullanılabilir. Koyu renkli ahşap dolaplar seçilebileceği gibi kırmızı, beyaz parlak mutfak dolabı modelleri, kapuçini, vizon, krem renkleri de tercih listenizde bulunabilir. Yeşil, mürdüm, gri ve tabi ki siyahın beyazla ve beyazın tonlamalarıyla kombinler yapılabilir. Ancak beyaz mutfak modelleri vazgeçilmez tercih olarak daima karşımıza çıkmaktadır.

beyaz mutfak modelleri

Günümüz Modası Beyaz Mutfak Modelleri

Beyaz mutfak modelleri kullanıldığı her renk ile çok şık sonuçlar verir. Ayrıca ahşap ile olan uyumu da mükemmel mutfakların ortaya çıkmasında önemli bir unsur oluşturur. Beyaz mutfak modelleri ortama kattığı enerjisi ile dar olan mekânlarda daha ferah görüntüler oluşturur. Beyaz mutfak dolabı son yıllarda da vazgeçilmez renk olmayı sürdürmekte kararlı.

Country tarzı mutfak modasının da yaygınlaşması ile birlikte beyaz mutfak dolabına olan talep gittikçe artmakta. Country tarzı mutfaklarda minimal akımın etkisi ile en çok tercih edilen mutfak dolabı renkleri mat beyaz olurken, modern mutfak dolaplarında beyaz parlak mutfak dolapları tercih edilir.

Tasarım konusunda kararsız kalanlar, mekânın küçüklüğünden bunalanlar beyaz mutfak modelleri kullanarak istedikleri mutfağa kavuşur. Aynı zamanda tüm renklerle gösterdiği uyum, beyaz mutfak dolaplarını vazgeçilmez kılar.

Işık alma sorunu yaşanılan mutfaklara beyaz rengin yansıtma özelliği ile daha aydınlık bir hava yakalanabilir. Ayrıca üretim şekillerinden biri olan membran kapaklar PVC ile kaplı olduklarından dolayı kolay kir tutmazlar ve kolay temizlenirler.  Lake mutfaklar bu açıdan bakıldığında kiri tutma ve çizilme riski taşır.

Mutfak Dolabının Rengi Mutfak İçin Neden Önemlidir?

Evin bölümlerinden olan mutfak fazlaca vakit geçirdiğiniz alanlardandır. Kullanılan malzemelerin kaliteli oluşu hem bütçenizi korur hem de gereksiz tamir işlerinden sizi kurtarır. Malzemelerin kalitesi kadar rengine de dikkat etmek gerekir. Renklerin duygularınız üzerindeki etkisini de düşünerek en doğru rengi bulabilirsiniz.

Her mutfağın boyutu aynı olmadığından, dar olan mutfak tasarımlarını çok sevseniz bile koyu renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alanı dar, sıkıcı ve boğucu aynı zamanda yorgunluk veren bir alana çevirebilir. Bu sebeple dar alanlı mutfaklarda ortam havasını geniş gösteren açık renklere yönelebilirsiniz.

Ortamın ışık alma potansiyeli de rengi belirlemede önemli bir faktördür. İyi ışık alan mutfak alanlarında koyu renklerin tercihi yapılabilir. Açık planlı bir eviniz varsa evinizin genel atmosferi ile paralel bir renk tonlaması tercih etmek ortam şıklığını artıracaktır. Bu sebeplerden dolayı mutfak dolabı rengi oldukça önemlidir.

gri mutfak dolabı

Gri-Beyaz Mutfak Dolapları ile Kombin Yapın

Mutfak dolabı renkleri kombini yaparken beyaz ile en iyi arkadaşlığı gri renk yapmaktadır. Hangi tarz mutfağı kullanırsanız kullanın country, rüstik ya da modern fark etmez, gri mutfak dolapları ile görenin hayran kalacağı ortamlar yaratabilirsiniz. Açık griden koyuya giden renk skalasında uygulamalar yapabilirsiniz. Grinin bir avantajı da mutfağınızda bulunan aksesuarlarınızı hakkını vererek tamamlamasıdır. Gri mutfak dolabı ankastre setlerin, granit tezgâhların, çeşitli dolap kulplarının şıklığını artıran bir unsurdur.

Yeşil Mutfak Dolabı ile Farklı bir Tarz Yaratın

Yeşil mutfak dolabı rengi çok alışılagelmiş bir tercih olmasa da günün büyük bölümünü geçirdiğimiz mutfaklarda tercih edilir. Yeşil renk sayesinde yoğun bir günün ardından doğanın muhteşem rengi ile rahatlamanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca farklı renk alternatifi ve yeşilin dinlendirici etkisi de mutfağınızdayken sizi de etkisi altına alacaktır.

yeşil mutfak dolabı

Farklı Bir Tercih Siyah Mutfak Dolabı

Siyah mutfak dolabı, şimdiye kadar alışkın olmadığınız bir tarza öncülük eder. Son yıllarda talebin artması ile mat siyahların kullanılmaya başlanması, ilgi çekici tasarımlara öncülük etmektedir. Zıt renklerin tezatlığının yarattığı sinerji ise sizleri cezbedecektir.

Alan olarak oldukça büyük mekânlar için beyaza en iyi ortak kuşkusuz siyah mutfak dolabı seçenekleridir. Bu sayede mekânın fazla ışığının kırılarak renk kontrastı sağlamak mümkün hale gelir. Ortamın sıcaklığı kullanılan mutfak aksesuarları ile desteklenirse karizmatik ve şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Renklerin, tonların sayesinde sayısız mutfak kombinler üretilebilir, sizin zevkiniz ve mutfağınızın mevcut potansiyelini kullanarak farklı tarzlar oluşturabiliriz. Beyaz mutfak modelleri ya da gri, yeşil vb mutfak modelleri ile mutfağınıza ferah bir görünüm katabilirsiniz. Mutfak Dolabı modellerimiz için tackapak.com adresimizi ziyaret edebilir, uygulamalarımızı inceleyebilirsiniz