Country; son zamanlarda nostaljinin ve doğa temalarının birleştiği pastel tonların sıkça kullanılmaya başlandığı bir dekorasyon modasıdır. En çok tercih edilen, yeni nesil mutfakların öncüsü, geçmişin izlerini günümüze en modern haliyle sunan bir tarzdır. Modern Country Mutfak Dekorasyonu ahşabın asaletini eskiye geri dönüşün izleriyle mutfaklarda yansıtır.

country mutfak

Kantri mutfak sade ve doğal bir görünüme sahip abartıdan uzak yaşamayı sevenlerin tercih ettiği, tüm evlerde kullanılıp uygulanabilen mutfak modelleridir. Alışılmış renklerin dışında, içerisinde kendi desen ve motiflerini de barındıran ferahlık, sadelik ve şıklığın birleştiği noktadır Country mutfaklar.

Popülerliğini beyaz renk üzerinden yakalayan Country mutfak dolabı, ülkemizde Amerikan tarzında ve minimal çizgilerden oluşan modelleriyle tercih edilir. Kapak modellerindeki camlı, oymalı ve çerçeveli seçenekleri ile mutfaklara yeni bir hava katan Country tarzını uygun rüstik aksesuar ve bataryalar kullanarak tamamlarsanız siz de Akdeniz havasını yaşam alanlarınızda yakalamış olursunuz.

Country Mutfak Nedir?

Modern hayatın karmaşıklığından uzaklaşabilmenin en kolay yolu, yaşam alanları sadelik ve şıklığı bir araya getirerek tasarlamaktır. Mutfak bu rahatlığı yaşayabileceğimiz alanların en başında gelir. Country mutfak doğallığı, sadeliği ve nostaljik dokunuşları ayrıca sağladığı rahat kullanımı ile tercih sebebi olmuştur.

Country tarzı mutfak Amerikan, İngiliz ve Fransız tarzı modellerden oluşur. Kullanıcı kişinin tercihine göre değişen Country mutfaklar doğallığı yakalamak isteyenler için ahşaptan, etnik ve doğa temalı figürlerden veya minimal çizgilerden de üretilebilir.

Country Mutfak Hangi Malzemeden Yapılır?

Country tarzı mutfak tasarımları lake ve membran malzemeden yapılır. Bu tarz ürünlerde tercih edilen lake kapaklar ham MDF’nin üzerine astar ve sonrasında sertleştirici boya kullanılması ile üretilir. El işçiliğinin fazla olması da teslim tarihinin uzun olmasına sebep olur.

Membran ise yine MDF’nin üzerine atılan tutkala yapıştırılan PVC’nin makinede sıkıştırılmasıyla üretilir. Renk kartelası sayesinde istenilen renkte seçim yapabilirsiniz. Kantri mutfak dekorasyonlarında membran ekonomiktir ve kısa zamanda üretilip montaj aşamasına geçilebilir. Anti bakteriyel olması nedeni ile DSÖ tarafından onaylanmış bir üründür. Parlak veya mat isteğinize uygun şekilde üretimi yapılabilir.

Country Mutfak Kullanışlı mı?

Kantri mutfak kullanışlı olup olmadığı sorusu mutfağında değişim isteyenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Bu mutfak tarzı, kullanım açısından sadeliğin yanında kolaylık ve pratiklik yönünden de oldukça tercih edilir. İstenilen tarza göre değişebilen Country mutfak dolabı modernize edilen şekilleri ile siz kullanıcılara alternatif seçenekler sunar. Kapaklı dolap seçeneklerinin yanında anneanne evlerinden hatıraları canlandıracak terek benzeri açık dizayn modelleriyle geçmişin anılarını günümüze taşır.


Country Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?


Modern Country mutfaklar sağladığı rahatlık ve görsel estetiği ile oldukça popüler tasarımlar arasındadır. İlk günkü şıklığının devamı ve kullanım ömrünün uzun olabilmesi için temizleme yöntemlerine dikkat edilmelidir. En önemli husus çizilmelere karşı dikkatli olunmalıdır. Amonyaklı, partikül içeren temizleyiciler ve sert bezler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kirlenen yüzeyler içeriğinde fazla kimyasal barındırmayan sabun benzeri malzemelerle ve çizmeleri engelleyen bezler kullanılarak yapılmalıdır. Bu kapsamda tercihen ahşap temizleme malzemeleri kullanılabilir. Ayrıca çamaşır suyu ve benzeri ürünleri de temizliğinizde tercih etmemeniz kullanım ömrünün uzun olmasını sağlar. Country mutfağınızın ilk günkü gibi kalabilmesi için davlumbaz ve havalandırmayı sağlayan aspiratörleri kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

kantri mutfak

Country Mutfak İçin En İyi Malzeme Hangisidir?

Bu mutfaklar iki tip malzemeden üretilir. Lake ve membran malzemelerdir. Bu malzemelerin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Lake mutfak dolabı tercih ettiyseniz parlaklık beklentiniz oldukça tatmin olur. Fakat çok güneş giren bir mutfağa sahipseniz sararma sorunuyla karşılaşa bilirsiniz. Buna rağmen İstediğiniz tüm renk seçeneklerini bulabilirsiniz. Suya ve neme dayanıklı bir üründür. Uzun el işçiliği gerektirdiği için hem maliyetli hem de teslim süreniz oldukça uzayabilir.

Membran mutfak dolapları da Country mutfaklarda oldukça sık tercih edilen ürünler arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onay almış, sağlığa zarar vermeyen maddelerden oluşan bir üründür. Diğer üretim malzemesi lakeye göre maliyeti oldukça hesaplıdır.

Ayrıca renk seçeneği çeşitleri de oldukça fazladır. En önemli dezavantajı ultraviyole ışığına çok ve uzun süre maruz kalmamalıdır. Temizliğini yaparken kullanılan kimyasal maddeler folyoda soyulma veya açılma yapabilir. Temizliğini yaparken de aşındırıcı maddelerden uzak durulmalıdır.  

Siz de mutfağınızda Country Mutfak tarzını yaşamak isteyenlerdenseniz tackapak.com adresimizden ürünlerimizi görebilir, örnek arşivimizi inceleyerek fikir sahibi olabilir, mutfak dekorasyon fikirleri ve örnek çalışmalarımızdan yararlanarak hayallerinizdeki mutfağa sahip olabilirsiniz.

Mutfak Dolabı uygulamalarımız için https://www.tackapak.com/mutfak-dolabi sayfamızı incelyebilirsiniz.