Mutfak Dolap Kapağı Seçimi ve Membran Kapaklar

Hangi dolap kapak modelinin sizin için daha kullanışlı olduğuna karar veremediniz mi. Membran kapak mutfak dolabı kapak modeli seçmeniz için  bazı nedenleri size bu yazımızda anlatacağız.

Mutfak dolapları hem saklama işlevi gereği hem de dekorasyon açısından belirleyici unsur olması sebebi ile evimizin, özellikle de mutfaklarımızın en önemli parçalarıdır. Her kadın, gündelik hayatta sıklıkla kullandıkları mutfak dolap ve kapaklarının dayanıklı, sağlam, sağlıklı, kolay temizlenen, şık ve işlevsel olmasını ister.

Mutfak dolap kapaklarını yenilerken, arzulanan bütün özellikleri karşılayan doğru bir model almak tabi ki herkesin en doğal hakkıdır. Lake mi membran mı? Bu kapsamda yakın dönemde en çok tercih edilen iki dolap kapağı modeli mevcuttur. Bu modeller; membran kapak - balon kapak  ve lake kapak modelleridir.

Lake mi Membran mı?

Membran kapak mı Lake mi? Son zamanlarda mutfağını yenilemek isteyen ev sahiplerinin kafasını oldukça meşgul eden hususlardan birisidir. Hangi kapağın mutfak için daha uygun olduğu konusuna karar vermek oldukça önemlidir.

Aslında, her iki kapak modeli de temelde MDF malzemeden üretilir ve aynı kategoriye dâhildir. Peki, hangi kapak modeli mutfağınız için daha uygundur? Bu makalemizde sizler için lake kapak ve membran kapak modelleri bütün yönleri ile inceledik. Siz de mutfağınız için doğru kararı vermek istiyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

membran kapak

Membran ve Lake Kapağın Renk ve Desen Seçenekleri Nelerdir?

Membran kapaklar, yaygın bilinen ismi ile balon kapak çeşitleri zengin desen ve  renk varyasyonlarına sahiptir. Mutfaklarınızda membran kapak tercih etmeniz durumunda, parlak renklerden  mat renklere, country tarzından vintage modellere kadar neredeyse sınırsız bir model ve renk kombinasyonuna sahip olabilirsiniz.

Dolayısı ile mimari ve dekorasyon kaygılarını ön planda tutan ev sahiplerinin membran kapak seçmesi doğru bir tercih olarak ön plana çıkar. Lake kapaklar farklı renklerde sunuluyor olsa da sınırlı oyma işlemi hariç, bu kapakların üzerine motif veya desen yapılması pek mümkün değildir.  Lake kapaklar, country tarzı veya parlak renkler ön planda ise tercih edilebilir.

Fiyat Açısından Membran mı Lake Kapak mı Daha Avantajlıdır?

Lake kapak tasarımları, üretimi oldukça zor olan özel bir cila türü (laka reçinesi) ile defalarca cilalanarak hazır hale getirilir. Dolayısı ile bu ürünler çok fazla el işçiliği gerektirir. Bu zorlu işlemler, lake kapak maliyetini membran kapağa oranla çoğunlukla bir kaç katı oranında arttırır.

Balon kapak modellerinin maliyetinin düşük olmasının ana nedeni ise bu ürünlerin PVC folyonun, mdf malzeme üzerine preslenmesi gibi basit bir teknik ile elde ediliyor olmasıdır.  Bu noktada ithal son teknoloji ürünü cihazlar ile yapılan Membran Kapağın ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Hijyen : Membran Kapak mı Lake mi Daha Sağlıklıdır?

Balon kapaklar üzerlerinde PVC folyo kullanıldığından dolayı anti bakteriyeldir ve kanserojen madde içermez. Yüzeyleri pürüzsüz olduğundan dolayı ise leke ve parmak izi tutmaz.  Ayrıca bu membran kapak modelinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandığını da belirtelim. Lake kapaklar ise düzenli olarak temizlik gerektirir ve oymalı modeller hijyen açısından zaman zaman sorunlar çıkarabilir.

Membran mı Lake Kapak mı Daha Dayanıklıdır?

Membran kapaklar üretilirken mutfak dolap kapaklarının köşelerini bir bütün şeklinde saracak şekilde yekpare üretilir. Kapak kenarlarında bant olmaması bu ürünleri uzun yıllar kullanılabilir hale getirir.

Lake kapaklar ise üretilirken yüzey tarafı MDF malzeme ile %100 kaynaşacak şekilde üretilir ve yoğun bir cila işleminden geçtiklerinden dolayı sağlamdır. Yüzeyleri serttir ve uzun süre suya, neme ve buhara dayanabilir. Her iki ürünün dayanıklı olmasının yanı sıra, bu kapakların direk güneş ışığına ve yüksek sıcağa karşı hassas olduklarını da belirtelim.

Hangi Kapağın Bakımı Daha Kolaydır?

Membran kapakların bakımı yüzeyinde bulunan PVC folyo sayesinde oldukça kolaydır. Ilık sabunlu su ile kapakları düzenli aralıklarla silmeniz yeterli olacaktır. Lake kapakların bakımının da zor olmadığını söylemeliyiz, fakat membran kapaklara oranla daha sık ve özen gerektiren bir bakıma ihtiyaç duyar.

Her iki kapak modelinde de temizlik maksadı ile  tuz ruhu, tiner vb. gibi kimyasal madde kullanılmaması tavsiye edilir.

membran kapak

Hangi Mutfak Dolabı Kapağının Yapımı Daha Kısa Sürede Tamamlanır?

Lake kapakların özel bir reçine türü ile kat kat cilalandığını belirtmiştik. Söz konusu cila yöntemi uygulaması zor bir işlemdir ve ancak bu konuda profesyonel çalışan kişiler tarafından yapılabilir. Cila tekniğini doğru uygulanmaz ise bu durumda kapaklarının erken sürede özelliğini kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Bu durum lake kapakların yapılış aşamasının uzun sürmesine ve yapan işletmelerin sınırlı kalmasına neden olur. İmalat yöntemi oldukça basit bir tekniğe dayanan balon kapakların mutfağa takılmaya hazır hale getirilmesi ise çok daha kısa zaman zarfında gerçekleşecektir. 

Lake ve Membran Kapak Kullanım Alanları Nelerdir ?

Membran ve lake kapaklar ağırlıklı olarak mutfak dolap kapakları modellerinde tercih edilen ürünlerdir. Bununla beraber bu ürünlerin suya ve neme dayanıklı olması sebebi ile banyo dolapları başta olmak üzere yatak ve yemek odaları, portmantolar, vestiyerler veya gardrop gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Membran ve lake kapak yenileme işlemlerinde bütün dolapların yenilenmesine ihtiyaç yoktur. Bu iki kapak, farklı dolap türlerine rahatlıkla monte edilebilir ve yıllarca sorunsuzca kullanılabilir.

Mutfak dolaplarınıza lake mi membran mı hangi kapağın daha uygun olacağına henüz karar veremediyseniz bu konuda uzman ekibimizden ücretsiz destek ve öneri alabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız En Popüler Mutfak Dolap Kapak Modelleri Membran Lake Akrilik Kapaklar hakkında rehber niteliğindeki incelememizi linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ankara merkezli firmamız ile birinci sınıf mdf malzeme ile ithal cihazlarda yüksek kalitede membran kapak tasarımları üretiyoruz. Bütün ürünlerimizi ve indirimli fiyatlarımızı görmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.