Evini seven ve yemek yapmaktan zevk alan hemen herkes mutfağını daha çok seveceği bir tarzda dekore etmek ister. Bunu yapabilmenin en kolay yöntemlerinden biri de dolap kapaklarını değiştirmektir. Dekoratif dolap kapakları ile mutfağınızı kolaylıkla yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Seçtiğiniz dolap kapakları dekoratif olduğu kadar işlevsel ve sağlam olmalıdır. Dolap kapak modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken kriterler hakkında yaptığımız araştırmaları derlediğimiz bu yazımızda sorularınızın cevaplarınızı bulabilirsiniz.

dekoratif dolap modelleri

Mutfak Tasarımında Dolap Kapakları Neden Önemlidir?

Mutfak tasarımında dekoratif dolap modelleri oldukça büyük önem taşır. Çünkü mutfağın tarzını ve renk geçişlerini gerçekleştiren en önemli unsurlardan biri dolap kapaklarıdır. Dolap kapaklarının rengi kadar, tasarımı ve fonksiyonelliği de ön planda tutulmalıdır.

Mutfağınızda değişik bir tarz yakalamak istiyorsanız dekoratif dolaplardan yararlanabilirsiniz. Bunun için renk ve şekiller hakkında derin bir araştırma yapmalısınız. Oymalı klasik dolap kapakları hala bazı kişilerin gözdesi olsa da genellikle leke tutmayan, kolay temizlenen ve dayanıklı olan modern dekoratif dolap kapakları çok daha fazla tercih edilir. Bu bağlamda camlı dekoratif dolaplar da mutfaklara ayrı bir hava katmak için ideal tasarımlar içerir.

Dolap Kapakları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak dekoratif dolap kapakları çeşitlerinde kullanılan malzemeye dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda en çok tercih edilen MDF’dir. Ham maddesi ağaç kalıntıları olan bu malzemenin içine katılan reçine ve mum oranı, sertlik ve yumuşaklığının belirlenmesinde etkili olur. Verilen yüksek buharla, kullanılmak üzere hazır hale gelene kadar özel bıçaklarla liflere ayrılır. Banyo ve mutfak dolaplarının kapaklarında kullanıldığı gibi ev ve ofis mobilyalarında da oldukça sık tercih edilir.

Mutfaklarda yeni bir tarz yaratmak için dekoratif dolap kapakları modellerinde Decofil isimli bir hammadde de kullanılır. Bu hammadde yoğunlaştırılmış MDF malzeme üzerine pet folyo kaplanarak elde edilir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olmasının yanında kolay temizlenebilmesi ile öne çıkmaktadır. Bu hammaddeler kullanılarak üretilen dekoratif dolap kapakları da şu isimlerle anılmaktadır.

MEMBRAN Dolap Kapakları

Bu dolap kapakları, bakımı yüz kısmında bulunan PVC folyo sayesinde oldukça kolaydır. Halk dilinde membran adı ile bilinen polimerik dolap kapakları, PVC ve ya pet folyonun MDF malzeme üzerine üç boyutlu ve tek taraflı olarak preslenmesi ile oluşturulur. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da onaylanan bir maddedir. Anti bakteriyel olmasının yanında kanserojen madde de içermez. Uzun zamandır kullanımda olmasından kaynaklanan çok geniş bir renk ve model yelpazesine sahiptir. Membran dekoratif dolap kapakları, dokunulduğunda ahşap hissini fazlasıyla vermektedir.

Membran kapak hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.tackapak.com/membran-kapak-mutfak-dolap-kapaklari-lake-kapak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Lake Dolap Kapakları

Bu model kapaklarda dekoratif dolap kapağı kategorisinde yer alır. Bu modele ismini veren cilalama tekniği; MDF plaka üzerine akrilik ya da poliüretan boyaların uygulanmasıdır.  Lake kapakların bakımı da zor değil fakat membran kapaklara oranla daha sık ve özen gerektiren bir bakıma ihtiyaç duyar.

dekoratif dolaplar

Mutfağınıza hoş Bir Görünüm Kazandırmak için Dolap Renkleri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dekoratif dolap kapakları için renk seçimi yaparken mutfağınızın büyüklüğünü ve konumunu göz önüne almalısınız. Mutfağın aldığı ışık miktarı, dolapların çok ve ya az olması ve kapak renkleri bire bir ilişkilidir. Az ışık alan bir mutfakta koyu renk dolap kapağı kullanılması dekorasyon açısından hatalı bir seçim olur. Küçük ve az ışık alan mutfaklarda açık renkli ve aydınlık renkler seçilmelidir. Açık renk dediğimizde sadece beyaz renk akla gelmemelidir. Opak beyaz, akçaağaç rengi, dust grey gibi renkler mutfağın daha ferah bir mekân haline gelmesini sağlar.

Büyük mutfaklarda da açık renk dolap kapakları seçilebilir. Bu seçim mutfakta ekstra bir aydınlık ve ferahlık verse de sıcak yuva ortamı havasından uzaklaştırabilir. Büyük mutfaklarda koyu renkler yerine yeşil, bej ve mavi tonlarının yanında kaşmir de dekoratif dolaplar için güzel bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

2021 Dekoratif Dolap Kapağı Renkleri

Koyu renk sevenler için 2021 yılında, dekoratif dolap renkleri olarak, antrasit en çok tercih edilen renkler arasında yer alır. Bunun yanında doğal ahşap renkleri, gri tonları, mavi ve saman sarısının mat ve ya yarı mat olan seçenekleri değerlendirilebilir. Ancak mutfağınızın yapısına uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Her ne renk olursa olsun seçilen dekoratif dolap kapağı, çizilmelere karşı dayanıklı, su geçirmez ve kolay temizlenebilir olmalıdır.

Mutfak Dolabı örnek uygulamalarımızı görmek istiyorsanız https://www.tackapak.com/mutfak-dolabi sayfamızı tıklayabilirsiniz.