en iyi mutfak dolap kapak modelleri

Membran kapak, lake kapak veya akrilik kapak; hangi kapağın mutfağınız için en iyi mutfak dolabı kapakları seçimi olacağına bir türlü karar veremiyorsanız sizin için üç kapak modelinin artıları ve eksilerini detaylı bir şekilde inceledik.

Kapak modelleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce, membran, lake ve akrilik kapakların MDF malzeme kullanılarak üretildiğini ve dolayısı ile aslında aynı dolap türü sınıfında yer aldığını belirtelim.

Peki, bu üç kapak modelini bu kadar popüler yapan nedir? Üç kapak modelinin yaygın tercih edilmesinin ana sebebi, mutfağını yenilemek isteyen ev sahiplerinin, şık ve zariflikten taviz vermeden aynı zamanda uzun ömürlü, kaliteli ve modern bir mutfağa sahip olmak istemeleridir.

Arzu edilen özellikleri ancak membran, akrilik ve lake mutfak kapak modelleri karşılayabilir. Peki hangi kapak modeli sizin mutfağınıza daha uygundur? Bu üç dolap kapağı hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıdaki yazımızdadır.

Membran Kapakların Avantajları Nelerdir?

Mutfak dolap kapaklarında kullanılacak malzemenin kolay temizlenmesi, uzun ömürlü olması, şık ve zarif görünmesi, mutfak dolabı alırken hanımların en çok dikkat ettiği öncelikler arasındadır.

Membran kapaklar diğer bir adıyla balon kapaklar tam da bu noktada istediğiniz özelliklerin hemen hemen tamamını karşılayabilir niteliktedir.

Balon kapakları diğer mutfak dolap kapaklarından ayıran ve özel kılan yönleri oldukça fazladır. Membran kapakların sahip olduğu en önemli avantajlar şöyle özetlenebilir. Bu kapaklar,

 1. Her mevsim gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 2. Yemeklerden çıkan yoğun buhara, neme ve suya dayanıklıdırlar.
 3. Temizliği ve bakımı oldukça kolay olduğu gibi sık aralıklarla temizlenmeye ve kimyasal temizlik malzemesi kullanmaya ihtiyaç duymazlar.
 4. Üretim tekniği gereği bir bütün olarak mutfak kapak dolaplarını kaplar. Dolayısı ile kapakların kenarlarına yeniden bant çekilmesine ihtiyaç kalmaz.
 5. Üretiminde kullanılan PVC folyolar anti bakteriyeldir, mikrop ve kanserojen madde barındırmazlar. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmıştır.
 6. Neredeyse sınırsız renk, desen ve model varyasyonlarına sahiptirler.
 7. Mat, ahşap veya parlak yüzeye sahip olabilirler ayrıca yüzeyleri pürüzsüzdür.
 8. Kolay üretildiği ve az işçilik gerektirdiğinden dolayı maliyeti diğer kapaklara oranla oldukça düşüktür.
 9. Hazır olarak üretilebildiği gibi özel olarak da tasarlanabilirler. Ayrıca balon kapakların üretim aşaması oldukça kısadır.
balon kapak

Balon Kapakların Dezavantajları Var mıdır? 

Membran kapaklar birçok önemli özelliğe sahip olması yanı sıra kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Bu hususların en başında balon kapakların direk güneş ışığı ile temastan korunması gerekir. Ayrıca bu ürünlerin yüksek sıcak ile temasının da engellenmesi uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Bir diğer hatırlanması gereken konu ise yüzeyinde PVC kullanılan ürünlerin sert ve keskin cisimlere karşı hassas olduklarıdır. Dolayısı ile bu tarz malzemelerin keskin cisimlerle temasının minimum seviyeye indirilmesi oldukça kritiktir.

Membran kapakları temizlerken sadece ılık sabunlu su  kullanabilirsiniz. Temizleme maksadı ile tuz ruhu, tiner vb. kimyasal maddeleri kullanmaktan kaçınınız. Belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz durumunda membran kapakları uzun yıllar çocuklarınızla beraber güven içinde kullanabilirsiniz.

Akrilik Dolap Kapak Özellikleri Nelerdir?

Akrilik kapaklar, mdf malzemenin üzerine akrilik folyonun farklı yöntemlerle lamine edilmesi ile üretilir. Membran kapak üretiminden farklı olarak akrilik kapaklarda  yekpare bir kaplama söz konusu değildir. Akrilik mutfak dolap kapaklarının kenarlarında kapak renginde üretilen özel bantlar kullanılır.

Farklı renklerde üretilebilen bu kapak çeşitlerinin tercih edilmesindeki en önemli etken, kapak renklerinin kolayca solmaması ve rahat temizlenebilir olmasıdır.  Peki, akrilik kapak avantajları nelerdir? Bu kapaklar,

 • Zengin renk seçeneği sunar ve parlak bir yapıya sahiptir.
 • Güneş ışığına direk maruz kalmadığı sürece solmaz, UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
 • Deformasyona ve çizilmelere karşı uzun süreli performans gösterir.
 • Üretiminde kanserojen madde olmadığından dolayı, insan sağlığı açısından zararsızdır.
 • Su ve neme karşı dayanıklıdır.
 • Temizlenmesi kolaydır, çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz.
 • Akrilik dolap kapak fiyatı membran ürünlere oranla pahalı lake kapaklara oranla ucuzdur.

Akrilik kapak dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Temizliği ve bakımı kolay olmasına rağmen düzenli ve sık aralıklarla bakım ve temizliğe ihtiyaç duyar.
 • Yüzeyleri, parmak izi ve lekeyi kolayca belli eder.
 • Akrilik kapak adı altında piyasada satılan birçok sahte model mevcuttur. Dolayısı ile bu konuda dikkat etmek gerekirse uzman kişilerden destek almak gerekir.

Parlak Görüntüsü ile Öne Çıkan Lake Kapak Modelleri

Lake kapak, balon ve akrilik kapaklar gibi sıkça tercih edilen kapak türündendir. Üretimi, mdf malzeme üzerine polyester astar atılması ile gerçekleşir. Rengi solmalara dayanıklı olması ve uzun ömürlü olması bu kapağın tercih edilmesindeki ana unsurdur. Lake kapak avantajları şöyle özetlenebilir. 

 1. Mutfak dolap kapak renkleri sonradan değiştirilebilir.
 2. Kapakların renk kartelâsı oldukça zengindir ve yüzeyleri diğer kapak çeşitlerine oranla daha parlaktır.
 3. Yüzeyleri uygulanan çok katlı cila sebebi ile oldukça serttir.
 4. Neme, buhara ve suya karşı dayanıklıdır.

Lake kapak dezavantajları,

 1. Üretim zorluğu ve el işçiliğinin fazla olması nedeni ile diğer mutfak dolap kapak çeşitlerine oranla maliyeti yani fiyatı oldukça pahalıdır.
 2. Üretim süreçleri profesyonellik gerektirdiğinden dolayı kaliteli üretim yapan firma bulmak her zaman mümkün değildir.
 3. Düzenli aralıklarla ve hassas bir bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar.
 4. Aşırı sıcak veya güneş ışığına maruz kalmaları durumunda kapak renklerinde solma meydana gelebilir.

Yazımızda belirttiğimiz gibi her ne kadar üretim aşaması ve üretimde kullanılan teknikler farklı olsa da membran kapak, lake kapak ve akrilik kapaklar esasında MDF malzeme kullanılarak üretilen kapak çeşitlerindendir. Bu kapak modelleri bilinenin aksine sadece mutfak dolap kapaklarında tercih edilmez. Bu kapak türlerinin başta mutfak olmak üzere,

 • Yatak odalarında
 • Ayakkabılıklarda
 • Banyo dolap kapaklarında
 • Portmantolarda
 • Gardroplarında
 • Elbise dolaplarında
 • Ofis mobilyalarında 
 • TV ünitelerinde yaygın olarak kullanılırlar.

Üç farklı kapak modeli kıyaslandığında membran kapaklar özellikle fiyat ve hızlı üretim açısından biraz daha avantajlı olduğu ifade edilir. Fakat unutmayınız ki hangi kapak modelini seçerseniz seçin, dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kullanılacak malzemenin kaliteli olmasıdır.

Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılacak, kalitesiz mutfak dolap kapaklarının ömürlerinin de kısa olacağı bilinmelidir. TAC Kapak firmasının önceliği müşteri memnuniyetidir ve bu anlayışın gereği olarak kaliteli ürün üretimini prensip olarak benimsemiştir.

Firmamız bu kapsamda yurtdışından ithal edilen cihazlar ile birinci sınıf malzeme kullanarak, yüksek kalitede membran kapakları üretir. Mutfağınız için en iyi mutfak dolabı kapaklarının uygun olacağı konusunda ücretsiz destek almak, ürünlerimizi ayrıntılı olarak incelemek ve size özel fiyat indirimlerinden yararlanmak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.