Hemen her evde bulunan sürgülü dolaplar bazen ufak sorunlar çıkarabilir. Sürgülü kapaklar ile ilgili raydan çıkma, gürültü yapma ve kapağın sıkışması gibi problemler yaşanabilir. Menteşeli dolaplarda olduğu gibi raylı dolaplarda da en çok kapaklar arızalanır. Bu kapsamda sürgülü dolap kapak ayarı nasıl yapılır? sorusu ön plana çıkar.

Sorunun cevabı ile raylı dolaplar daha kullanışlı hale gelir. Siz de sürgülü dolap kapak ayarı nasıl yapılır, sürgülü dolap kapağı nasıl takılır gibi soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Raylı Dolap Kapak Ayarı Nasıl Yapılır?

Sürgülü dolaplar dolap kapaklarının iç içe geçtiği ray sistemlerinden oluşur. Bu sistem bazen yanlış montaj, ray veya tekerleğin zamanla yıpranması, vidaların gevşemesi gibi nedenlerle bozulabilir. Bu deformasyonlara karşı basit işlemler ile dolap kapakları tekrar ayarlanabilir.  Bütün bu işlemler için öncelikle sürgülü dolap kapağı nasıl takılır bilmek gerekir.

Sürgülü dolapta açma kapamada zorluk, gürültülü açılma, takılma gibi problemler varsa sorunun kaynağını bulmak için kapakları ileri geri hareket ettirerek kontrol edebilirsiniz. Bu kapsamda takılan kapağın alt kısmındaki metal ray incelenerek problem kaynağı bulunur. Önce varsa aynalı kapak yerinden çıkarılır. Sonra diğer kapaklar ray mekanizmadan ayrılır.

Rayları tutan vidalar gevşemiş ise kapakları taşımaz hale gelmiş olabilir. Ardından ray sistem tornavida yardımı ile sıkılır ve ray kapaklar yerine takılır. Kapağın uygun raya takılıp takılmadığı kontrol edilir. Bir sonraki aşamada kapaklar ileri geri hareket ettirilerek sağlamlığı kontrol edilir.

Ses çıkarmadan rahat bir şekilde fren sistemi çalışan bir kapağın sorunu ortadan kalkmıştır. Eğer sorun hala çözülmemiş ise ray dolap kapak değişimi için ne gereklidir araştırması yapmak ve dolap kapaklarını değiştirmek uygun olabilir. 

Sürgülü Dolabı Kapaklıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Sürgü kapaklı dolabınızdan memnun değilseniz profesyonel bir yardım alarak dolabınızı kapaklı dolaba çevirebilirsiniz. Sürgülü kapaklar ve ray sistemler doğru monte edilmediğinde bir takım problemler çıkarabilir. Sürgülü bir dolabı kapaklıya çevirme nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak menteşeli kapakların uzman kişilerce dolaba monte edilmesi ile mümkün olacağı söylenebilir.

Raylı dolaba uygun yeterli sayıda kapak ile yan duvarlara takılacak menteşeler sayesinde sürgülü dolap kapaklı dolap haline getirilebilir. Diğer durumda ise kapaklı dolabı sürgülü yapmak için ne gerekir diye düşünüyorsanız dolaba eklenecek ray sistem ve özel şekilde tasarlanan raylı kapaklar ile mümkündür.

Ray Dolap Kapak Malzemeleri Neden Yapılır?

Çeşitli modellerde ve malzemelerden üretilebilen ray dolap kapakları, masif ahşap veya MDF malzemeden üretilebilir. Sürgülü dolaplarda kapak için kullanılan ahşap malzemenin yanında ray sistemler de çok önemlidir. Rayların deforme olması ve çabuk bozulmasını önlemek için kaliteli malzemeler tercih edilmelidir. 

Ray dolaplarda önemli diğer bir malzeme ise fren sistemleridir. Güvenlik için oldukça önemli olan fren sistemleri, kapağın ağırlığı ve hacmine dikkat ederek, içten veya dıştan fren sistemlerinden uygun olan tercih edilmelidir.

Ray dolap kapak yavaşlatıcı alırken neye dikkat etmeliyiz diye düşünüyorsanız, ağır hacimli kapaklar için kaliteli fren sistemleri tercih edilmelidir denilebilir. Kapakları sert şekilde açıp kapatmak da fren sisteminin kısa sürede bozulmasına neden olur. Kapakların hızlı kapatılması fren kutusundaki plastik parçanın kırılmasına dolayısıyla fren sisteminin bozulmasına neden olur.  

Sürgülü Gardırop Montajı Nasıl Yapılır?

Ray sistemli gardıroplar içinde barındırdığı eşyaların çeşitliliği ve fazlalığı nedeni ile en çok sorun çıkaran dolaplardır. Bu nedenle sağlam ve doğru şekilde monte edilmesi oldukça önemlidir. Sürgülü gardırop montajı nasıl yapılır araştırması yapmak ve doğru montajı gerçekleştirmek gerekir.

Sürgülü gardıroplar, gövde çekmece ve kapak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Sürgülü gardırop montajı yapılırken önce dolap ölçüleri kontrol edilir. Dolap gövdesi ve çekmecelerin montajı yapıldıktan sonra sürgülü kapaklar, tekerlek ve ray sistem uzman bir ekip tarafından uygun şekilde takılmalıdır. Dolap montajı profesyonel kişiler tarafından yapılırsa dolap ile ilgili sorunlar azalır.

Yaşam alanlarını genişleten, modern ve konforlu hale getiren raylı dolaplar doğru ve kaliteli malzeme kullanılmadığında ya da kapak sistemleri doğru çalışmadığında problem çıkarabilir. Bu problemleri çözmek için kapak ayarlamaları yapmak, ray sistemi yenilemek veya tekerlekleri değiştirmek gerekir.

Eğer evinizdeki sürgülü dolaptan memnun değilseniz profesyonel bir yardım alarak dolabınızı kapaklı dolap haline dönüştürebilirsiniz. Doğru uygulamalar ile sağlıklı şekilde çalışan sürgülü dolaplar hakkında bilgi almak için TAC Kapak ile iletişime geçebilirsiniz.