Sürgülü dolap ev veya ofis için şık, pratik ve kullanışlı alan sunan sürgülü dolaptan etkili bir performans beklemek için kaliteli malzemenin yanında doğru montaj işlemleri de gerekir. Kurulumu doğru yapılan bir sürgülü dolap sorun çıkarmadan uzun yıllar kullanılabilir. Tekerlekli ve raylı bir ekipmana sahip olan sürgülü dolap kapağı nasıl takılır sorusun cevabını öğrenmek ister misiniz? 
 

Raylı Dolap Kapağı Nasıl Takılır?

Eviniz ya da ofisiniz için tercih ettiğiniz raylı dolabın projelendirme ve imalat aşaması bittikten 
sonra monte etme kısmı da önemli bir husustur. Üretimi tamamlanan sürgülü dolap, modüler sistem halinde nakletme aşamasına geçilir. 
 
Nakliyat aşamasında dolap ve kapak sistemleri darbe ile hasara karşı dikkatli korunacak şekilde taşınmalıdır. Montaj aşamasında ise önce dolap ölçüleri kontrol edilir. Montaj yapılmadan önce zeminin teraziye alınması kapakların ilerleyen zamanlarda sorun çıkarmasını engeller.
 
Ayrıca sürgülü kapaklar monte edilirken yer ve tavan yüksekliğine dikkat edilmelidir. Kapaklar, sessiz çalışma sağlayacak şekilde dolaba takılmalıdır. 
 
Raylı sistemler tekerlek vasıtası ile çalışır. Tekerlek ilk montaj aşamasında dikkatli takılırsa uzun süre sorunsuz şekilde çalışır. Zamanla yıpranma veya bozulma meydana gelirse tekerleği değiştirmek mümkündür. Montaj veya değişim nedeni ile sürgülü dolap ray tekerleği nasıl takılır sorusunun cevabı için şu aşamalar takip edilebilir.
 
  • Sürgülü dolap kapağı tekerlekleri, kapakların arka kısmına 10 cm içeride kalacak şekilde vidalanır. 
  • Tekerlekler aynı şekilde kapağın diğer tarafına da vidalanır.
  • Kapağın taban kısmına gelen taraftaki tekerlekler sabitlenir. Bu sırada kapak yukarı doğru çıkacaktır. 
  • Önce aynalı kapak varsa iç raya gelecek şekilde kanala yerleştirilir.
  • Aynalı kapak dolabın iç taraftaki rayına, tekerlekler ise kanala yerleştirilir.
  • Üst kısımda da tekerlekler kanala yerleştirilir.
  • Aynasız olan kapak dış tarafa gelecek şekilde ray sisteme takılır.
  • Aynasız kapağın tekerlekleri kanala yerleştirilir.
  • Bütün tekerlek somunları sabitleşinceye kadar sıkılır.

Sürgülü Dolap Kapı Ayarı Nasıl Yapılır?

İşlevsel olarak kullanım kolaylığı sunan sürgülü dolap kapaklarının bazen ayarı bozulabilir. Açıp kapamada zorlanma, sessiz çalışma özelliğini kaybetmesi, fren sisteminin zarar görmesi gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bu gibi problemler için dolap kapısı yerinden çıkarılır ve ayarlama işlemi yapılır. Sürgülü dolap kapı ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir:
 
Raylı dolap kapağı kendiliğinden açılıyorsa kapı durdurucusu sorunlu olabilir. Böyle durumda kilitleme mekanizmasının ayarlanması gerekir. Durdurucu ayarlamak için önce kapı yerinden çıkarılır. Daha sonra durdurucu doğru konuma getirildiğinde kendiliğinden açılıp kapanması ve kapalı kalması sağlanır.
 
Kapı kanadı ve kabin kenarı arasındaki açı çarpıksa kapı ayarı yapmak gerekir. Kabin yan duvarının dikey konumdaki ayar vidası gevşek ise bu çarpıklık oluşur. Böyle durumda yan duvarları üst ve alt kısımlara bağlayan vidalar, doksan derecelik açı ile hizalanıp sıkılması gerekir.
 
Temizleme ya da tekerlek değişimi gibi nedenlerle yerinden çıkarılan sürgülü dolap kapağını geri takmak için kapağı önce üst raya takmak sonra ise tekerlekleri alt ray sistemine yerleştirmek gerekir.
 
Sürgülü dolap kapağı gürültülü bir şekilde açılıp kapanıyorsa kapı ayarı yapmak gereklidir. Kapak durdurucusu gevşemişse gürültü problemi ortaya çıkabilir. Bu nedenle makaraları yağlama veya makara mekanizmasını sıkma işlemi yapılabilir. Kayar kapılı dolap kapatıldığında kapak çerçeveye sıkı bir şekilde oturmuyorsa yatay kapı vuruşu ayarı yapılması gerekir. 
 

Sürgülü Dolap Rayı Nasıl Takılır?

Farklı marka ve modellerde üretilen sürgülü dolap rayı, dolap kapağının sağa sola hareket etmesini sağlar. Ray sistem kapak kalınlığı, kapağın genişliği ve ağırlık gibi faktörler nedeni ile farklı tip ve ölçülerde kullanılır.
 
Alüminyum malzemeden üretilen raylar, kapağın enine dikkat ederek uygun ölçüde seçilir. Ayrıca kapak rayının birden fazla kanal içermesi dolabın kapak sayısı ile ilgilidir. Kullanılan ray ne kadar kaliteli ise dolabın sağlamlığı o kadar fazla olur.
 
Ray sistemin kapıyı taşıyabilmesi kapının ağırlığı ile ilgi değildir. Kaliteli ve doğru monte edilmiş bir ray sistem hacim ve ağırlık olarak büyük kapıları rahat şekilde taşır. Sürgü sistemin kalitesi ve düzgün montajı ile sağlam bir mekanizma elde edilir.
 
Sürgülü dolaplar bazı nedenlerden dolayı kapakların hareket etmesi sırasında sorun çıkarabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için kapak ayarlamaları yapmak mümkündür. Kapak yerinden çıkarılarak vida sıkılama veya tekerlek değişimi gibi işlemler yapılabilir.
 
Bu yazımızda sürgülü dolap kapağı nasıl takılırı açıklamaya çalıştık. Siz de evinize uygun ray dolap tasarımları için TAC Kapak ürünlerini inceleyebilir bilgi için iletişime geçebilirsiniz.