membran kapak mutfak dolabı

Popülaritesi günden güne artan, mutfak dekorasyonunun vazgeçilmez ürünlerinin başında membran kapak yani yaygın bilinen ismi ile balon kapak modelleri gelir. Zengin desen seçenekleri, şık tasarımı, renk çeşitliliği, ve kullanışlı yapıya sahip olması membran kapakların mutfaklarda öncelikle tercih edilmesini sağlar.

Peki, mutfağınızın dolap ve kapaklarını değiştirmeye karar verdiniz fakat hangi renk, tasarım veya modelin mutfağınız için daha uygun olacağına bir türlü emin olamıyorsunuz.

Merak etmeyin, membran mutfak dolap kapakları hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizin için derledik. Buyurun detayları birlikte inceleyelim.

Membran Kapak Nedir? Nasıl Üretilir?

Membran kapak seçiminde dikkat edilecek hususlara geçmeden önce membran kapağın ne olduğu ve nasıl üretildiği konusunda bilgi vermek yerinde olacaktır. Membran, daha çok yapı malzemesi alanında kullanılan bir kavramdır ve kelime anlamı olarak çevreleyen, saran anlamına gelir.

Membran kapaklar,  MDF malzemenin üzerine PVC folyonun belirlenen bir sıcaklıkta özel tasarlanan makineler ile preslenmesi neticesinde ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünler ağırlıklı olarak mutfak dolaplarında kullanılmakla beraber ihtiyaca bağlı olarak banyo dolapları, gardrop, şifonyerler, vestiyer, yatak ve yemek odaları veya genç odalarında kullanılabilir.

Uygulama alanı ve şekline bağlı olarak farklı gruplara ayrılan membran çeşitleri, örtü malzemelerinde kullanımı söz konusu olduğunda genellikle EPDM ve PVC gibi polimerlerden üretilir.

Hijyen sizin için de olmazsa olmaz ise tam bu noktada, balon kapaklarına öncelik verebilirsiniz. Balon kapak modelleri, anti bakteriyel yani bakteri barındırmayan özellikleri ile ön plana çıkar.

Ürünlerde kullanılan PVC folyoları mikrop tutmaz ve kanserojen madde içermez. Temizliği kolaydır. Evinizde, özellikle mutfağınızda membran dolap kapaklarını korkmadan çocuklarınızla beraber güven içinde kullanabilirsiniz.

membran kapak

Membran Mutfak Dolap Kapağını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mutfak dolaplarının değiştirilmesi aileler için önemli bir bütçenin ayrılması anlamına gelir ve dolayısı ile birçok aile, bir defa yaptırdığı veya yaptıracağı mutfak dolaplarının uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılmasını ister. Peki, mutfak dolap ve kapaklarını seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

  1. Doğru Renk Seçimi

Balon kapak renk seçiminin, mutfağın görselliğinin ortaya çıkarılması konusunda önemli bir role sahip olduğu herkes tarafından bilinir. Mutfağınızda özellikle alan konusunda sıkıntı yaşıyor ve bu kapsamda geniş ve ferah bir görünüme sahip olmayı arzuluyorsanız, açık renk balon kapakları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, açık renk mutfak dolap kapaklarını tercih ettiğinizde mutfağınız derli toplu ve daha aydınlık görünecektir. Dolayısı ile güneş ışığının az girdiği mutfaklarda açık renklerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Tam aksine alan konusunda sorun yaşamıyor ve geniş bir mutfağa sahipseniz bu durumda görsel olarak daha iddialı ürünleri tercih edebilirsiniz. İddialı modeller olarak, siyah ve gri renkler başta olmak üzere koyu tonlar ve koyu renkli ahşap modeller gelir. 

Evinizin dekoruna bağlı olarak seçeceğiniz modern veya geleneksel dolap kapaklarının renk ve desen alternatifleri de farklı olacaktır. Vintage veya geleneksel membran kapaklarda daha çok ahşap veya ahşap renkte kapaklar tercih edilirken, modern çizgide tasarlanacak kapaklarda düz ve sade renkler tercih edilmelidir.

Mutfak dolap kapaklarının rengini belirlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise mutfağınızda bulunan beyaz eşya ve mobilyaların renk uyumudur. Beyaz eşya ve mobilyalar ile uyumlu tercih edeceğiniz ürünler mutfağınızın daha düzenli ve bir bütün olarak görünmesini sağlayacaktır.

  1. Önceliklerinize Uygun Tasarım

Mutfağınızda sadelikten hoşlanıyor iseniz bu durumda motifsiz ve düz balon kapakları seçmenizi öneririz. Bu noktada tamamen düz veya kulpsuz alternatifleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Eğer amacınız mutfağınıza hareket katmak ise, düz yerine üzeri desenli veya motifli ürünleri seçebilirsiniz. Eğer siz ve aileniz için görselliğin yanı sıra rahatlıkta önemli ise, bu durumda kapaklarda raylı sistemleri tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

  1. Fonksiyonellik ve İşlevsellik

Membran kapaklar seçilirken daha çok estetik ve şık olması tercih edilse de, kapakların kullanışlı olması uzun vadede sizi ve aile bireylerini rahat ettirecek önemli bir faktördür. Hangi dolap ve kapak modelinin sizin mutfağınız için fonksiyonel olacağı ise tamamen mutfağınızın alanı ve tasarımı ile ilişkilidir.

Birçok mutfakta üst alanda raflı mutfak dolapları tercih edilirken alt tarafta ise çekmeceli dolaplar tercih edilir. Daha fonksiyonel olacağı kanaatinde iseniz bu durumda üst tarafta da çekmeceli, alt bölümde ise raflı kapakları tercih edebilirsiniz.

Dar mutfaklarda geniş kapaklı dolapları tercih etmek, alanın verimli kullanılması açısından daha avantajlıdır. Tabi, hemen belirtelim geniş dolaplara daha fazla malzeme konulabileceği için ürünün dayanıklı, birinci sınıf malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir.

  1. Temizlik ve Bakım Kolaylığı

Mutfakta oldukça fazla zaman geçiren hanımlar, hazırlanan yağlı yemekler neticesinde mutfak dolap kapaklarının kolayca kirlendiğini çok iyi bilir. Dolayısı ile dolap kapaklarının hızlı temizlenmesi ve kir barındırmayacak yapıda olması zaman açısından size büyük avantaj sağlayabilir.

Membran kapaklar, üretiminde kullanılan malzeme sayesinde bu anlamda birçok kişinin işini oldukça kolaylaştırır. Temizlenmesi oldukça kolay olan balon kapaklar için tek ihtiyacınız olan ılık su ve sabundur. Membran ürünleri kullanmaya başladığınızda zamanın size ve çocuklarınıza nasıl kaldığını anlamayacaksınız. 

Mutfak dolap kapaklarınızı yenileyerek hayallerinizdeki mutfak tasarımına sahip olmak istiyorsunuz fakat hala daha hangi tasarım ve rengin sizin için uygun olacağına karar vermediyseniz hemen ekibimizden görüş almak ve ayrıca kampanyalarımız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi edinebilmeniz amacıyla hazırladığımız ve farklı açılardan membran yani balon kapak ile lake kapakları kıyasladığımız; Mutfak Dolap Kapakları seçiminde membran kapak mı lake kapak mı adlı ve Balon Kapak, Lake ve Akrilik Mutfak Dolap Kapaklarını sizler için incelediğimiz En Popüler Mutfak Dolap Kapak Modelleri Membran Lake Akrilik Kapaklar yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şık, modern, uzun yıllar kullanabileceğiniz ve estetik bir mutfak görünümüne sahip olmak istiyorsanız bizi hemen arayın, tüm sorularınıza cevap verelim. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.