Mobilya Kapak Çeşitleri Nelerdir?

Mobilya kapak türleri, yüzey kaplamasının çeşidine göre isimlendirilir. Günümüzde en çok tercih edilen kapak çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: 
  • Membran Kapak: MDF üzerine PVC folyonun preslenerek uygulanması sonucu elde edilen kapak türüdür. 
  • Akrilik Kapak: MDF üzerine, akrilik folyonun lamine edilmesi ile elde edilen bir kapak türüdür.
  • Laminat Kapak: MDF üzerine laminant uygulanarak elde edilen kapaklardır. 
  • Lake Kapak: MDF üzerine poliüretan ya da akrilik boyaların uygulanması ile elde edilen kapak çeşididir. 

Kaç Çeşit Mutfak Dolabı Vardır?

Mutfak dolapları genellikle suntalam ve MDFlam olmak üzere iki tür malzeme kullanılarak yapılır. Mutfak dolabını farklı kılan asıl etken dolaplarda kullanılan kapaklardır. Mutfak dolapları için kullanılan başlıca kapak çeşitleri ise şu şekildedir: 
  • Membran Kapak
  • High Gloss Kapak
  • Akrilik Kapak
  • Lake Kapak
  • MDFlam Kapak
  • Laminant Kapak

Mutfak Balon Kapak Nedir?

Membran kapak olarak da adlandırılan mutfak balon kapak çeşitleri; PVC folyonun MDF üzerine preslenmesi ile elde edilen kapak türüdür.
 
Yaygın olarak kullanılan bu kapak türü için en sık tercih nedenleri olarak; kir ve leke tutmaması, mutfak dekorasyonu konusunda oldukça şık ve zengin bir seçki sunması olarak gösterilebilir.
 

En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Nedir?

Dolapların kapak kısımlarında ve ana gövdelerinde kullanılabilecek en iyi malzeme MDF olarak gösterilir. Membran, laminant, akrilik ya da lake dolap malzemeleri de MDF grubunda yer alan kapak türlerindendir ve her birinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
 
Örneğin membran dolap ekonomik, renk ve desen çeşitliliğine sahip, lekelere karşı dayanıklı ve kullanışlıyken; akrilik dolap parlak yüzeye sahip, çizilmeye karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir özelliktedir.
 

Mutfak Dolabında Hangi Kapak Daha İyi?

MDF dolap grubu arasında yer alan ve son yıllarda en çok tercih edilen kapak türleri; membran kapak, lake kapak ve akrilik kapak olarak ön plana çıkar. Birbiri arasında kullanıcı tercihlerine göre birtakım avantaj ve dezavantajlar barındıran bu kapak türleri; ekonomiklik, uzun ömürlü kullanım, estetik ve renk çeşitliliği gibi yönleri ile birbirinden ayrılır.
 

Lake Mutfak mı Membran Mutfak mı?

Hem lake hem de membran MDF grubu mutfak türleri arasında yer alır. Lake MDF üzerine poliüretan ya da akrilik boyaların uygulanması ile elde edilirken, membran; MDF üzerine PVC folyonun preslenerek uygulanması sonucu elde edilir.
 
Membran mutfak desen ve renk çeşitliliği bakımından çok zengin, parmak izi ve leke tutmayan ve ekonomik bir ürün olarak karşınıza çıkar. Lake ise membran mutfağa göre daha parlak, istediğiniz rengi oluşturabileceğiniz, buhar ve nem gibi etkenlere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün olarak ön plana çıkar.
 

Mutfak Dolabı Akrilik mi Membran mı?

Akrilik ve membran mutfak dolabı MDF üzerine yapılan işlem soncu ortaya çıkan ürünlerdir. Bununla birlikte bu iki ürün bazı özellikleri ile birbirinden ayrılır. Akrilik mutfak dolabı; deforme olma, çizilme, solma gibi etkenlere karşı oldukça dayanıklı bir ürün olarak ön plana çıkar. Renk seçeneği geniş ve parlak bir yüzeye sahiptir.
 
Membran mutfak dolabı ise akrilik ürünlere nazaran daha ekonomiktir. MDF üzerine işlenen malzeme yapısı sayesinde, çeşitli desenlerde mutfak dolabı seçenekleri oluşturulabilir. Bu ürün seçeneğinde parlak, ahşap görünümlü ya da mat membran mutfak dolapları kullanıcıların beğenisine sunulur.
 

Membran mı Lake mi?

Membran MDF üzerine PVC kaplama uygulanarak elde edilirken, lake; MDF üzerine poliüretan ya da akrilik boyaların uygulanması ile elde edilen bir üründür. Lake mutfak dolaplarında ayrıca parlak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için özel bir reçine türü ile ürün üzerine cila uygulanır. Bu el işçiliği nedeni ile de membran ürünlere göre daha pahalıdır.
 
Bununla birlikte uzun ömürlü, membran ile kıyaslandığında daha parlak bir görünüme sahiptir. Membran ise daha ekonomik, zengin bir desen ve renk seçkisine sahip, uzun ömürlü ürünler ile ön plana çıkar.
 

Membran Kapak Kaliteli mi?

Membran kapak renk ve desen çeşitleri ile mutfaklara şık bir dekorasyon kazandırır. Bununla birlikte bu ürün özellikle nem ve suya karşı oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunar.
Membran kapaklarda MDF üzerine uygulanan PVC folyonun en dikkat çekici özelliği ise anti bakteriyel olması ve kanserojen bir madde içermemesidir.
 
Ancak membran kapakların üretiminde kullanılan MDF ve PVC folyonun kaliteli olması önemlidir. Kalitesiz malzeme ile üretilen ürünler uzun ömürlü bir kullanım sunmaz.
 

Membran Kapak Kullanışlı mı?

Membran kapakların en önemli özelliği çok şık ve sağlıklı bir ürün olmasıdır. Bu ürün işlendikten sonra üç boyutlu bir görünüm alabilme özelliği ile öne çıkar. Modern ve şık görünümünün yanında kolay temizlenebilen hijyenik bir üründür.
 
Bakteri barındırmaz, kanserojen madde içermez, neme ve suya dayanıklı uzun ömürlüdür. Bütün bunlarla birlikte membran kapaklar sert ve kesici aletlerden, direkt gelen güneş ışınlarından korunmalı, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi keskin kimyasallar kullanılarak temizlenmemelidir.
  

MDF Üzeri Membran Kaplama Nedir?

Membran kaplama, dünyada neredeyse en çok kullanılan plastik malzeme olan PVC folyonun MDF yüzeyine preslenmesi ile elde edilir. Dekoratif özelliği ile dikkat çeken PVC folyo, lekelere ve çizilmelere karşı da dirençli bir ürün olarak ön plana çıkar.
 

Membran Kapak Sararır mı?

Membran kapak nem ve suya karşı oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunar. Bununla birlikte, kapakların üretiminde kullanılan MDF ve PVC folyonun kaliteli olması çok önemlidir. Kalitesiz malzeme ile üretilen ürünler direkt güneş ışınlarına maruz kaldıklarında solabilir ve uzun ömürlü bir kullanım sunmaz.
 

Mutfak Dolabı Neden Kabarır?

Mutfak dolaplarının kabarıp şişme nedenlerinden en önemlisi ürünün yapıldığı malzemenin suya maruz kalmasıdır. Suya maruz kalan ve su çeken ürünün kabarması ve şişmesi yüksek bir olasılıktır. Bu nedenle mutfak dolabı ve kapaklarının su ve buhar gibi maddelere maruz kalması durumunda çok fazla beklemeden silinmesi önemlidir.
 

Membran Kapak Kaç Lira?

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan ve mutfak dekorasyonunun en önemli parçası haline gelen membran kapak fiyatları; tasarımı yapılacak olan mutfağın m2 alanına, ürünün üretiminde kullanılacak olan malzemeye ve kapağın tasarımına göre değişmektedir.
 

Membran Kapak Temizliği Nasıl Yapılır?

Membran kapak temizliği oldukça kolaydır. Bu ürün çok fazla kir ve leke tutmaz. Ancak temizliğinde dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Boya ve cilasına zarar gelmemesi için temizliğinde çamaşır suyu, tuz ruhu gibi sert kimyasallar kullanılmamalıdır. Ilık sabunlu su kullanılarak, yumuşak bir bez ile silinmesi uygun olacaktır. 
 

Akrilik mi Pahalı Membran mı?

Son yıllarda mutfak dekorasyonu için popülerliği giderek artan iki ürün seçeneği dikkat çekmekte. Bunlardan birincisi membran diğeri ise akrilik mutfak dolabı. Bu ikisi arasında fiyat kıyaslaması yapılacak olursa; daha sert ve ağır bir ürün olarak karşınıza çıkan akrilik dolaplar, membran ürünlere kıyasla nispeten daha pahalıdır.
 

Balon Kapak Mutfak Dolabı Boyanır mı?

Balon kapak mutfak dolapları boyanabildiği gibi neredeyse diğer bütün mutfak dolabı kapakları da boyanıp yepyeni bir görünüme kavuşturulabilir. Bununla birlikte mutfak dolabınız balon kapak mutfak dolaplarında olduğu gibi MDF kaplama ise boyama sürecinde zımpara ve astar yapmak çok daha güzel sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 
 

Parlak Membran Kapak Boyanır mı?

Evet, parlak membran kapak ürünlerini boyamak da mümkün. Ancak kaygan ve parlak mutfak dolaplarını boyamak için titiz ve dikkatli bir işçilik çıkarmak gerekir. Parlak membran kapak boyama işleminde kayda değer bir sonuç almak için mutlaka zımpara ve astar işlemi yapılmalıdır