Şehirleşme ve nüfusun artmasıyla yapılan çok katlı binalardaki küçük evlerin banyolarını dekore etmek bazen oldukça zor görünebilir. Bu kapsamda ortaya konan modern ve akıllıca yapılmış seçimler, dar alanlarda maksimum verim kazanmanızı sağlar. Ayrıca profesyonel dekorasyon dokunuşları da alanların olduğundan büyük ve ferah görünmelerinde oldukça etkilidir.

Küçük banyo dekorasyonu denildiğinde, seçimlerin kısıtlı olduğu fikrini bir kenara bırakabilirsiniz. Eğer banyom küçük ama şık ve modern bir dekorasyon ile kullanım alanımı genişletmek istiyorum diyorsanız size sunduğumuz çözümlere bakmadan tadilat işlemine başlamayın.

Küçük Banyo Dekorasyonu

Evinizin diğer bölümlerinde olduğu gibi banyoda da alanın büyüklüğü size farklı dekorasyon imkanları sağlar. Geniş alanlarda seçeneklerin bol olması sizi üzmesin. Son yıllardaki minimalist akımın etkisi küçük banyoların yanı sıra büyük banyolara sahip olanlar arasında da popülerdir. Mekânın fiziksel açıdan geniş olması banyo dekorasyonunda kolay seçimler sunar. Ancak küçük banyolarda da doğru bir hesaplama ile ferah ve şık bir tarz oluşturabilirsiniz.

Küçük banyo dekorasyonu uygulamalarında önemli olan husus, modernliğin yanı sıra minimalist tasarımlarla alanı olabildiğince etkili kullanmaktır. Bunun için gereksiz detaylardan ve abartılı desenlerden kaçınmalısınız. Sadeliğin yanında ufak detaylar da hoşunuza gidiyorsa bordür tarzı desenli karoları duş alanının belli bir kısmında ya da klozet arkasına bant şeklinde uygulayabilirsiniz.

Banyo dizaynı işlemlerinde önemli rol oynayan fayans ve seramik tercihiniz sadelikten yana olmalı. Böylece banyonuzda büyüklük hissi uyandırabilirsiniz. Ayrıca açık ve soft tonların dinlendirici ve sakinleştirici etkisini de göz ardı etmemek gerekir.

Küçük banyo tasarımı yaparken monokromatik yani tek bir rengi baz alıp onun farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanında birbirine yakın maksimum iki renk de seçebilirsiniz. Zemin ve duvar kaplamasında mat ya da parlak seramik tercihinde bulunurken sadece tek yönlü seçim yapmalısınız. Örneğin zeminde mat tercih edilmişse duvarda da mat kullanılmalıdır. Bu şekilde ortama derinlik hissi katarak modern bir görünüm elde edersiniz.

Küçük Banyo Tasarımları

Banyo tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında kullandığınız seramik, banyo mobilyası, lavabo ve aksesuarlar yer alır. Bu eşyalar arasındaki uyum ne kadar fazla ise hayal ettiğiniz banyo dizaynını elde etmek de o kadar mümkündür. Bu kapsamda banyonuzda kullandığınız batarya, dolap ve tuvaleti duvara monte ederseniz alandan kazanarak modern bir görünüm elde edersiniz.

Keskin ve köşeli hatlara sahip ürünler yerine oval lavabo, küvet ya da duşa kabin modelleri, küçük olan banyonuzda size rahat hareket etme imkânı sağlar üstelik oval objelerin ortamı sakinleştirici ve yumuşatıcı etkisi olduğu söylenir.

Banyo dekorasyonunun olmazsa olmaz aksesuarından biri de aynalardır. Büyük bir ayna kullanarak küçük banyonuzu daha geniş gösterebilirsiniz. Ayrıca aynalar ışığı yansıtarak bulundukları mekânın daha büyük görünmesini sağlar.

Küçük banyolarda, banyo mobilyanızın üstüne yuvarlak formlu çerçevesiz aynalar seçerek de daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz bu yuvarlak formlu aynaların arkasına yerleştirdiğiniz aydınlatma ile küçük banyonuza derinlik katabilirsiniz. Alçak tavanlı bir banyoya sahipseniz duşa kabin camınızı yüksek tutmak tavanın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlar. Bu sayede banyo dekoru açısından ferahlık ve genişlik elde edersiniz.

Küçük Banyo Dolap Modelleri

Depolama alanları herkes için vazgeçilmezdir. Banyolarda da şahsi kozmetik ürünlerinizi, deterjan ve havluları saklamak için bu depolama alanlarına her zaman ihtiyaç duyulur. Banyonuz ne kadar küçük olursa olsun, son dönemde dekorasyondaki gelişmeler saklama alanları konusunda farklı ve etkili çözümler sunar.

Modern banyo tasarımları incelendiğinde genellikle dolaplar duvara monteli ve yerden yüksektir. Küçük alanlarda zemini boş bırakmak banyonun daha ferah görünümünde etkili bir faktördür. Böylece hem alandan tasarruf edersiniz hem de temizlik açısından büyük kolaylık sağlar.

Küçük alanlarınız için seçeceğiniz banyo dolap modeli ne olursa olsun işlevsellik ve ferahlığı mutlaka ön planda tutmalısınız. Lavabo altına yerleştirilen derin çekmeceler birçok eşyayı depolama olanağı sağlar. Bununla birlikte banyolar nemli ve fazla havadar olmayan mekanlar olduğu için kullandığınız malzemenin kalitesi de çok önemlidir. Dayanıklılık açısından MDF kaplama ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sizde banyonuzda küçük değişiklikler ile büyük etkiler yaratmak isterseniz alanında uzman kadrosu ile hizmet veren TAC Kapak ile hemen iletişime geçebilirsiniz.