l mutfak modelleri

L mutfak modelleri; dar ya da geniş alanlarda, eşit olmayan ölçüye sahip mutfaklarda kullanımı son zamanlarda oldukça artan modellerdir. Küçük alanları daha iyi değerlendirmeyi sağlarken, büyük mutfaklarda kullanılan dolap sayısının artırılması ile elverişli mutfaklar yaratılmış olur. Ergonominin ve kullanımdaki rahatlığın sağlanmış olmasıyla da mutfaklarda zaman daha hızlı geçer.

L tipi mutfak modelleri, uzun vakitler geçirilen mutfakları daha kullanışlı hale getirir. İyi bir planlama ile yapılan L tipi mutfak tasarımları, kullanılan dolaplar kullanıcıya saklama ve çalışma alanı konusunda büyük rahatlık sağlar. Ayrıca L şeklinde mutfaklar sayesinde mevcut alan en iyi şekilde değerlendirilmiş olur.

L tipi mutfak tasarımı sayesinde kullanıcı çalışma alanı içerisinde rahat hareket etme imkânı yakalar. Bu mutfak modellerinde mutfağın her bir alanı kullanıcı kişinin ihtiyacı doğrultusunda değerlendirilir. Şimdi gelin L mutfak modelleri ve tasarım fikirlerini birlikte inceleyelim.

L Tipi Mutfak Modellerinde Tasarım Fikirleri

Günümüzde mutfak kavramı geleneksel anlamdan çıkıp bir yaşam alanı haline dönmüştür. Ev dekorasyonlarında yapılan titiz çalışmalar, son zamanlarda mutfaklarda da uygulanır hale gelmiştir. Sadece yemek yapılan yer olmaktan çıkan mutfaklar, yeni tasarımlar sayesinde kullanıcıya ergonomik bir ortam sağlar.

L mutfak tasarımları sayesinde sorun yaşanılan dar mekanlar daha etkili kullanılıp, farklı saklama ünitelerini de bünyelerinde barındırmalarıyla eşsiz bir kullanım rahatlığı sunar. Mutfak dolaplarının seçilmesi alan büyüklüğüne ve şekline göre değişiklik gösterir. Küçük mutfaklarda kullanılan dolapların iç hacminin büyük olması ve doğru dizayn uygulaması ile alanın kullanımı kolaylaşır. Büyük alanlarda ise L tipi bir mutfak kullanılırken çok sayıdaki mutfak eşyasına kolay erişimi sağlayan dolaplar tasarlanır. Ayrıca L şeklinde köşe mutfak konseptleri, kullanıma elverişsiz alanları iyi bir depolama alanına dönüştürür.

Küçük L mutfak modelleri dizaynı yapılırken pişirme ünitelerinden oluşan bölümü, L mutfağın uzun tarafına yerleştirerek daha geniş kullanıma sahip bir alan elde edilebilir. Kullanım yeri açısından değerlendirildiğinde L mutfağın köşesi lavabo olarak planlanırsa altındaki alan ise mutfak temizleme malzemelerinin saklandığı bir depolama alanı olarak değerlendirilebilir. Eğer büyük bir mutfak alanınız varsa L şeklinde köşe mutfağa ada mutfak ekleyerek, hem havalı hem de kullanımı ferah alanlar elde elde edebilirsiniz.

l mutfak dolabı

L Tipi Mutfak Tasarımında Önemli Hususlar

L tipi mutfak tasarımında uzman tavsiyesi almak daha etkin çözümler elde etmenizi sağlar. Örneğin; L mutfak tasarımında çalışma alanının evye, buzdolabı ve ocak arasındaki mesafenin 6 metreden fazla olmamasının gerektiği gibi kritik bilgileri bu sayede uygulayabilirsiniz.

Bu birimleri yan yana koymak yerine bir üçgen oluşturacak şekilde planlamak da kullanımı daha kolay bir hale dönüştürür. Ayrıca eğer mutfak alanı L şeklinde bir mutfak uygulaması yapmaya elverişli ise evyenin ve buzdolabının yeri aynı cephe içerisinde, ocağın ise diğer cephede yerleştirilmesi ile kullanım pratikliğini artırır.

L mutfak dolabının uygulandığı alanlarda yer döşemesi seçenekleri de dikkatle ele alınması gereken bir diğer konudur. Bu kapsamda uzun ömürlü, temizliği kolay, kir ve leke tutmayan özellikteki ürünler tercih edilmelidir. Mutfağı tamamlayan renkler de alanın büyüklüğüne göre açık veya koyu renk olacak şekilde değerlendirilir. L mutfak tasarımlarında tezgahların arasında ve tezgâh için kullanılacak seçimlerde rengine, temizleme seçeneklerine ve kalitesine göre değerlendirilerek yapılmalıdır. 

L Tipi Mutfak Modellerinde Kapak Seçimi

L mutfak modellerinde kapak mutfağın görünen kısmını oluşturduğu için oldukça önemlidir. Kapaklar sadece görüntü değil aynı zamanda işlevsel yönleri de dikkate alınarak seçilmelidir. Seçilen kapak mutfağın genel tarzına, doğru bir dizayna, iyi bir malzemeden üretilmiş olmasına, ergonomik ve işlevsellik durumuna göre değerlendirilerek uygulanmalıdır. Temizliği kolay olan ve kullanılan malzeme bakımından dayanıklı ürünleri tercih etmek bütçeyi olumsuz etkilerden korur.

Mutfak Dolaplarında Membran Kapağın Önemi

Membran kapaklar şıklığı ve görünümündeki zenginliği ile göz dolduran sınırsız renk ve desen seçeneği sunabilme özelliğine sahiptir. Temizliğinde de kullananı zorlamayan bu kapak modelleri L tipi mutfaklarda oldukça kullanışlıdır. Değişen renk seçeneklerinin üzerine istenilen tarzda farklı şekiller ve desenlerin yapılabilmesi sebebi ile tercih edilen kapak türü olmaya devam etmektedir.

Mutfak dolabı kapağı seçiminde tercihi membran kapaktan yana kullanmak maliyet etkin bir seçim olarak da ön plana çıkar. Aynı zamanda bu kapakların uzun ömürlü olmaları, darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı oluşları, temizleme işlerinin kolay yapılması ve kiri tutmamaları tercih edilme sebeplerindendir. Membran kapaklar üretim teknolojileri sayesinde suya ve buhara karşıda oldukça dayanıklıdır.


Sizde L tipi bir mutfağa sahip olmak isterseniz tackapak.com adresimizden zengin seçeneklerimize bakıp fikir edinebilir, sorularınıza doğru yanıtları bulabilirsiniz.