Mutfak Dekorasyon modelleri ve fikirleri konusunda pek çok yazı ve içerik bulmanız mümkündür. Ancak bu kadar çok seçenek olunca kafanızın karışması da muhtemeldir. Biz de sizin işinizi kolaylaştırmak için detaylı bir araştırma yaptık. Hemen hepsinde ortak olan kriterlere göre mutfak dekorasyon fikirleri, önerileri ve trendlerini belirledik.

Aynı zamanda farklı olsa da değerlendirilmeye değer bulabileceğiniz bazı önerileri de yazımıza ekledik. Haydi, gelin sizin için derlediğimiz mutfak ile ilgili dekorasyon tarzına dair aklınıza takılan ne varsa cevabını alabileceğiniz önerilere ve örneklere birlikte bir göz atalım. İlk olarak mutfak dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değindik.

Mutfak Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mutfak dekorasyonları yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır. Bunların en önemlileri mutfağın büklüğü, şekli ve aldığı ışıktır. Bu kriterlere göre seçilen mutfak dolaplarının rengi ile de mutfak, evde bir cazibe merkezi haline gelebilir.

Küçük ve az ışık alan mutfaklarda açık renk dolap kapakları seçilmesi, mutfak dekorasyon önerileri kapsamında dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Dolap kapakları ile birlikte yer döşemesinde su geçirmeyen parke kullanılması da son dönemde en çok kullanılan dekorasyon uygulamaları arasında yer alır. Parke rengi seçerken ise mutfak dolapları ve duvar karoları ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Mutfak dekorasyon modelleri konusunda fikir sahibi olmak için dekorasyon ile yayın yapan birçok farklı kaynağı da değerlendirebilirsiniz. Özellikli bu işi profesyonel olarak yapan iç mimarlar ile mutfak dolabı üreten firmaların yapmış oldukları mutfak dekorasyonları fotoğrafları incelemek kafanızda fikir oluşturması açısından oldukça faydalı olacaktır. Mutfağını dekore edecek olan kişiler, burada yer alan fotoğraflar ve mutfak dekorasyon fikirlerinden esinlenebilirler.

“Hangi renk dekoratif dolap kapakları kullanılmış?”,  “Tezgâh arasında fayans mı epoksi mi yoksa cam mı kullanılmış?”, “ Yerler parke mi yoksa karo ile mi döşenmiş?”, “ Camlarda kullanılan perdenin modeli ve şekli nasıl?” Bütün bunlardan ilham alarak siz de kendi mutfağınızı evinizin cazibe merkezi haline getirebilirsiniz. Bu sayede işinizi bitirip bir an önce terk etmek yerine; gününüzün büyük bir kısmını, diğer aile fertleri ile birlikte mutfakta geçirmekten zevk alır hale gelebilirsiniz.

Modern ve Şık Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfak dekorasyonu denilince akla ilk gelen fonksiyonel olması olsa da, şık ve albenisi yüksek olan bir mutfakta zaman geçirmek ve yemek yapmak hatta dostlarınız ağırlamak size ayrı bir keyif verecektir. Mutfaklar eskisi gibi evlerde en karanlık ve en küçük alanlar değil; tam tersine salondan sonra neredeyse en büyük alanı kaplayan mekânlardır.

 Bazı evlerde mutfaklar yaşam odaları ile entegre bir halde bulunur. Bu konsepte “açık mutfak” denilir. Bu tür bir mutfak dekorasyon tarzı için yaşam alanıyla uygun şekilde bütünleşmesine dikkat edilmelidir. Örneğin kullanılan parke yaşam odasının yerinde kullanılan parkenin devamı olmalıdır.

Eğer yerlere karo döşenecekse karonun da parke ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan dolap kapaklarının mekâna hoş ve pozitif enerji vermesine olanak sağlayan renklerden seçilmesi, aynı zamanda odanın ve günlük yaşamınızın enerjisine de olumlu katkıda bulunur. Perde ve aydınlatma seçiminde ise hem yaşam odanıza hem de mutfağınıza en uygun modellere yönelmeniz doğru bir seçenek olacaktır.

Mutfak Dekorasyon Önerileri ve Modelleri

mutfak dekorasyon

Mutfak dekorasyon uygulamaları mekânın büyüklüğüne, aldığı ışığa ve evdeki konumuna göre değişiklik gösterir. Açık mutfaklar ve özel alana sahip olan mutfakların dekorasyonu birbirinden farklılık arz eder. Tüm bu argümanlar göz önüne alındığında 2021 yılı için öne çıkan mutfak dekorasyon fikirleri, aşağıdaki başlıklar altında incelenebilir.

Kulpsuz Dolap Kapakları

Bu yıl, özellikle kulpsuz mutfak dolapları ve yer durumuna göre ilave bir kiler alanı, en çok dikkat çeken mutfak dekorasyon trendleri arasında yer alır. Kulpsuz mutfak dolabı modelleri, kapağa yerleştirilen özel bir mekanizma sayesinde dokunarak açılan kapaklardan oluşur.

Genellikle açık mutfak alanına sahip olan yaşam alanlarında bu özellik çok şık ve fonksiyonel bir ayrıcalık olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda kolay temizlenebilmesi de zamandan tasarruf etmenize fayda sağlayacaktır.

Kiler Alanı

Eğer mutfak geniş bir alana yayılıyorsa o zaman ayrı bir kiler alanı yapılması hem mutfağı rahatlatacak hem de yiyeceklerin güneş ışığından uzak tutulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca söz konusu kiler alanına buzdolabını ve derin dondurucuyu da yerleştirebilirsiniz. Günlük kullanımınız için ise daha dar ve küçük bir buzdolabı seçebilir; dolap kapaklarından üzerine ekleme yapıldığınızda dolaplarınızla bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

Mutfak Adası

Mutfak adası son dönem mutfak dekorasyon fikirleri ve örnekleri içinde en çok ön plana çıkan dizaynlardan biridir. Ayrıca ekstra dolap alanı sağladığı için sıklıkla uygulanmaktadır. Mutfak adasını yemek pişirmek, kahvaltı yapmak, depolama alanı olarak kullanmak gibi farklı ihtiyaçlar için rahatlıkla ve fonksiyonel bir biçimde kullanabilirsiniz.

Mutfak dekorasyon fikirleri konusunda yararlandığınız öneriler ne olursa olsun siz kendi alanınıza ve zevkinize uygun olanları seçmelisiniz. Aksi takdirde sevmediğiniz ve size tamamen yabancı bir mutfakta zaman geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Kendi mutfağınızda işini kolaylaştıracak yeniliklere her daim açık olmayı unutmayın. Eğer mutfak dekorasyon hizmeti kapsamında profesyonel bir destek almayı düşünüyorsanız hemen TAC Kapak ile iletişime geçebilirsiniz.