yemek odası dekorasyonları

Aile, arkadaşlar veya misafirler ile birlikte kalabalık sofraları sevenlerin daimî yeri yemek odalarıdır. Çoğu zaman aileyi bir araya toplayan, misafirlere şık sofralar sunan yemek odaları mutfak ile birlikte bir evin ruhunu da yansıtır. Bu kadar önemli bir mekânın dekorasyonu da önemlidir. Yemek odanızı yenilemek ya da sıfırdan dekore etmek için yemek odası dekorasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Yemek Odası Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Yemek odasının düzenini değiştirmek veya eviniz için yeni mobilyalar satın almak istediğinizde, doğru yemek odası takımı aramaya başlamadan önce seçtiğiniz takımın parçalarının ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak önemlidir. Bir yemek odası takımı sandalyeler, masa ve konsol ve gümüşlükten oluşur. Bunun yanında aydınlatma ürünleri, aksesuarlar ve tablolar ile yemek odası dekorasyonu tamamlanır. Yemek odasını kendiniz tasarlamayı planlıyorsanız, yemek odası takımını nasıl yerleştireceğinizi de bilmeniz gerekir.

Ufak dokunuşlarla yemek odanızı nasıl yerleştirebileceğiniz şöyle sıralanabilir:

  • • Yemek odası takımının ve yerleşeceği alanın ölçüsü alınır.
  • • Yemek odası takımın parçalarının nasıl yerleşeceği kâğıt üzerine basit bir taslak çizilebilir.
  • • Ölçü alınan alanın ortasına yemek masası yerleştirilir.
  • • Yemek masasının üzerine uyumlu bir avize ile aydınlatma sağlanabilir.
  • Yemek odası dekorasyonu yapılırken önce büyük eşyalar sonra ayna gibi daha küçük aksesuarlar yerleştirilebilir.
  • • Yemek odası takımının parçaları birbirine bakacak şekilde planlanırsa ferah bir yemek odası dekoru sağlanmış olur.
  • • Yemek masasının karşısına konulan ayna yemek odasını büyük gösterir.

yemek odası dekorasyonu

Modern Yemek Odası Dekorasyon Çeşitleri

Evinize modern yemek odası dekorasyonları uygulamak için biraz yaratıcılık ve hayal gücü kullanarak kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Yemek odası dizaynı yapılırken kaç kişilik bir aile, verilen davetler, eve gelen misafirler gibi hususlara dikkat edilerek yemek odasının büyüklüğüne ve şekline karar verilebilir. Tek bir tarz kullanabileceğiniz gibi birkaç tasarımı da bir arada bulundurarak modern bir yemek odası dekoru sağlayabilirsiniz.

Evinizde modern bir yemek odası görüntüsü oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey evin genel çizgisi ile uyumlu bir model seçmektir. Bunun dışında katacağınız ufak detaylar ve aksesuarlar ile istediğiniz yemek odası dizaynı sağlanmış olur.

Abartısız ve sade bir eviniz varsa, minimaliz yemek odalarına ekleyeceğiniz modern ve küçük bir konsol, yemek takımlarını muhafaza ederken, modern bir görünüm kazandırır. Basit tasarımlar ise doğallığı ve modernizeyi evinize taşır.

Ahşap malzeme ve doğallık tercih edenler için kütük masalar, etrafına uygun sandalyeler ile rüstik tarzı yansıtan yemek odası dekorasyonu sağlanabilir. Aynalar ve cam detaylar kullanarak da modern bir yemek odası tasarlamak mümkündür.

Yemek odasının ışık alması ve yeterince aydınlatılması önemlidir. Yemek odası tasarımına uygun avizeler ile modern dekor ve yeterli aydınlatma sağlanabilir. Kişiselleştirmek için uygun aksesuarlar tercih etmek de modern bir görüntü sunar. Yemek odasına uygun şık yemek tabakları da modern görünümlü yemek odanıza katkı sunar.

Yemek salonlarınıza daha fazla güzellik katabilecek bir diğer şey de yemek odası perdeleridir. Odayı daha büyük gösterirken yeni bir görünüm kazandırmak için farklı renk tonları ve dokuları kullanılabilir. Örneğin, açık renkli duvarlarınız ve tavanlarınız varsa, odaya daha fazla güzellik katmak için tavanı hafif bir gölgeyle boyamayı deneyebilirsiniz.

yemek odası dizaynı

Yemek Masası Dekorasyonu 

Yemek odasının en önemli parçası yemek masasıdır. Doğru şekilde yerleştirilmiş bir yemek masası şık bir yemek odası sunumu sağlar. Yemek masası, yemek odası takımının merkezinde diğer parçalar ile uyumlu ve rahat bir alan sağlayacak şekilde konumlandırılır.

Yemek masasının yapıldığı ahşap ya da cam gibi malzemeler ile uyumlu aksesuarlar ve aydınlatmalar tercih edilebilir. Yemek odası alanı büyük değilse açık renkler kullanmak uygun olabilir. Cam masa küçük yemek odaları için uygun bir tercihtir.

Yemek masası ve sandalye kombini de önemlidir. Yemek masası açık ya da koyu sade bir renkte ise renkli sandalyeler ile hareket kazandırılabilir. Bunun yanında yemek masası için tasarım ürünler mermer masa, doğal ahşap masa gibi tasarım ürünler de son yılların popüler tercihlerindendir.
Yemek masası dekorasyonu mevsime göre seçebileceğiniz yemek takımları ve masa süsleri ile hareketlendirebilirsiniz. Runnerlar, peçeteler, mumlar yemek masanıza şıklık katacak detaylardır.

Yemek odası dekorasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken ilk nokta ihtiyaçlardır. Kaç kişilik bir aile, nerede yemek yenir, yemekli davetler verilir mi gibi sorulara verilen cevaplar sonucu yemek odası takımının nasıl yerleşeceği netleşir. Yemek odası takımımın yerleşeceği nokta belirlenirken evde bulunan alan da önemlidir. En başta cevaplanması gereken ilk soru olan nasıl bir yemek odası seçmeliyim sorusunun cevabı olarak evdeki alana uygun, evin bütünü ile uyumlu olmasıdır. Yemek odası dekoru tasarlanırken estetik yanında konfora da dikkat edilmelidir. 

Siz de evinizde modern görünüm sağlayan şık tasarımlar için TAC Kapak ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Modern Yemek odası uygulamalarımız hakkında bilgi sahibi olmak için https://www.tackapak.com/uygulamalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.