Evinizde doğru şekilde depolama alanı oluşturmak, fazla eşyaları ortadan kaldıracağı için nefes almanızı sağlar. Yatak, yorgan, battaniye gibi eşyaların saklandığı, mevsim şartları nedeni ile ihtiyaç duyulmayan eşyaları depolayan yüklük adı verilen dolaplar her evin kurtarıcısıdır. Özellikle kalabalık evlerde mutlaka bir dolabın ayrıldığı yüklük için raylı dolaplar uygun yapıdadır. Yer kaplamayan ve rahat şekilde açılıp kapanabilen kapakları ile raylı yüklük modelleri hakkında merak edilenleri sizler için derlediğimiz yazıda bulabilirsiniz.

Yüklük Nedir?

Yüklük evlerde uygun bir alanda ya da dolap vasıtası ile yatak, yorgan, yastık gibi eşyaların kaldırılması için kullanılan bölümdür. Her evde misafir için ayrılan yorgan yastık ve nevresim gibi malzemeler fazla sayıda bulunur.

Ayrıca yaz mevsiminde kullanılmayan yorgan ve battaniyelerin kaldırılması için ayrı bir alan gerekir. Kalabalık ve geniş evlerde fazla sayıda bulunan yatak ve yorgan için ayrılan bir bölüm vardır.

Yatak ve yorganlar için ayrılan bu alanları doğru şekilde dolap haline getirmek şık bir görüntü sunarken kullanışlı yapısı ile işlevsellik de sunar. 

Yüklük için ayrılan bölüme uygun dolap ya da gömme dolap fikirlerinden biri uygulanabilir. Yüklük tercih edilirken raylı kapaklar kullanım kolaylığının yanı sıra alan tasarrufu sağlayan da bir modeldir.

Raylı yüklük modelleri tercihe renk ve malzeme açısından farklı çeşitlerde üretilebilir. Geriye kalan tek şey evinize ve zevkinize uygun yüklük modeline karar vermektir.

Sürgülü Yüklük Modelleri Nelerdir? 

Raylı sistemi bulunan, sürgülü de denen kapaklara sahip yüklük modelleri son yılların en çok tercih edilen dolap tercihlerindendir. İç dizaynı ile rahat bir kullanım sunarken sürgülü kapağı ile dış alanda yer kaplamaz. Her eve ve her zevke uygun şekilde üretilebilen sürgülü yüklük modelleri şu şekildedir:

Masif Ahşap Ray Kapaklı Yüklük 

Ahşabın en doğal halinden elde edilen masif ahşap ürünler doğallık sevenlerin tercihidir. Üretildiği ağacın türüne göre renk ve desene sahip olan masif ürünler çevreye minimum düzeyde zararlıdır.

Kolay işlenebilir özellikte olmasının yanı sıra doğal ürün olduğu için evdeki nemi düzenler. Ayrıca masif ahşap ağır olduğu için raylı yüklük modelleri için tercih edilirken metal malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli malzemeden üretilen masif ahşap raylı yüklük uzun yıllar kullanılabilir.

Mdf Ray Kapaklı Yüklük 

Mdf mobilya seçenekleri arasında evlerde sıkça kullanılan bir malzemedir. Sert ve yumuşak ağaçların belirli oranlarda işlemden geçerek plakalar haline dönüştürülmesi ile üretilir. Ekonomik ve kullanışlı olması nedeni ile tercih sebebidir.

Sürgülü yüklük dolap modelleri içinde sıkça tercih edilen bir üründür. Lake, membran ya da akrilik kapak seçenekleri modelleri ile bulunan odaya estetik olarak uyum sağlayabilir.

Parlak Ray Kapaklı Yüklük 

Yorgan, nevresim, yastık gibi evde yer işgal eden eşyaları saklamak hem de eve modern bir dekorasyon sunmak parlak kapaklı yüklük modelleri ile mümkün olabilir. Açık ya da koyu renk olarak tercih edebileceğiniz parlak ve raylı yüklük modelleri modern ve konforlu bir kullanım sunar.

Mat Ray Kapaklı Yüklük

Sade ve gösterişten uzak bir yüklük dolabı tercih edenler için mat kapaklar evlere uyum sağlayabilir. Büyük ya da küçük bir yüklük evin büyüklüğüne göre seçilirken dolabın dış görünüşü de eve uygun olmalıdır. Ray kapaklar ile kullanım kolaylığı sağlarken mat rengi ile de evinize uyum sağlar.

Ayna Ray Kapaklı Yüklük 

Büyük bir ayna her evin ihtiyacıdır. Raylı yüklük modeli tercih edilirken aynalı kapak kullanmak şık görünümün yanı sıra ayna ihtiyacını da karşılar. Aynalar bulunduğu odayı geniş gösterdiği için ray kapaklar ile beraber ferah bir alan sağlar.

Boydan boya ayna ile kaplanan ray kapaklar estetik bir görünüm kazandırır. Üç ya da iki kapılı sürgülü dolap olarak tercih edilebilir. Mevsim şartları ya da ihtiyaç fazlası olarak bulunan kullanılmayan eşyalar için her evde bir alan bulunur.

Bu alanları dolap vasıtası ile gizlemek düzenin yanında görüntü olarak estetik sağlar. Yüklük adı verilen bu dolaplar, büyük ya da küçük her evde ihtiyaç duyulan bir alandır. Evinizde bulunan yüklüğün eve uyum sağlaması, kolay kullanılması ve alan tasarrufu sunması önemlidir.

Genellikle sürgülü iki kapılı dolap olarak tercih edilse de farklı kapak tasarımları da uygulanabilir. Bütün bu şartları sağlayan raylı yüklük modelleri masif ahşap, MDF, parlak, mat veya aynalı modelleri ile yaşam alanınıza uygun şekilde üretilebilir.

Siz de raylı yüklük tercihiniz için TAC Kapak ürünlerini inceleyebilir,  https://www.tackapak.com/ray-dolap bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.