Genç odası dekorasyon fikirleri için odayı kullanacak olan gencin de düşüncelerini öğrenmek çok işinize yarayabilir. Bu sayede ona sadece uyuyacağı değil, yaşamının büyük bir kısmını geçireceği ve hayata hazırlanacağı bir oda verebilirsiniz.

Yaşamının bilinçli olarak ilk başlangıcını yapacağı bu odada kullanılan renkler, mobilyalar ve aksesuarlar çok büyük önem arz eder. O halde genç odası dizayn ederken nelere dikkat etmek gerekir? Gelin bunu birlikte irdeleyelim.

Genç Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Genç Odası tasarımları sırasında ilk önce düşünülmesi gereken mobilya, yataktır. Genç için güvenli ve rahat uyku konforunu verebilecek bir yatak tercihinde bulunmak önemlidir. Genç odası tasarımı için yatak seçimi yaparken omurga dostu ve hijyenik malzemeden yapılmış bir yatak tercih edilmelidir.
  • Dolap da genç odası tasarımında önemli ve en büyük parçalardan biridir. Eğer oyun çağından hala çıkmamış bir genç adayı ise; bunları rahatlıkla ulaşabileceği bir alana koyabilmelidir. Yaşı kaç olursa olsun dolap için kullanılan malzemeler ve boyalar sağlığa uygun olmalıdır. Eğer plastik malzeme kullanılmak zorunda kalınırsa sağlığa uygunluğu kanıtlanmış olan seçenekler değerlendirilmelidir.
  • Masa ve sandalye de genç odası aksesuarları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu mobilyaların da CE belgeli, sağlam ve güvenlikli olması önemlidir. Aynı zamanda ileride çalışma masası ve bilgisayar masası şeklinde kullanımına uygun olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde iki kez masraf yapmak zorunda kalınabilir.
  • Perde ve avize gibi genç odası aksesuarları seçiminde çocuğun fikrini almak ise;  çocuğun odayı benimsemesini ve sevmesini sağlar. Bu ürünler ileride değiştirebilme opsiyonuna sahip olduğundan çok fazla masraf yapılmadan en uygun ürünü seçme yoluna gidilmelidir.

En Güzel Genç Odası Tasarımları

genç odası dekorasyon

En güzel genç odası tasarımları için mobilyacıların kataloglarına veya dekorasyon dergilerine göz atabilirsiniz. Bunun için Instagram veya Pinterest uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Burada bulunan genç odası dekorasyon fikirlerini harmanlayarak kendi genç odası tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bazı dekorasyon sitelerinde bu konu ile ilgili çok güzel örneklere rastlayabilir hatta buradan aldığınız ilhamla mobilyanızı ısmarlama olarak yaptırabilirsiniz. Bir iç mimardan yardım alarak genç odası duvar renkleri ve mobilya tasarımlarını uygulayabilirsiniz. İç mimarlar bu konunun asıl uzmanları olduğu için kendilerinin internet sitelerini takip ederek güzel genç odası tasarım fikirleri edinebilirsiniz.

 

Genç Odası Dizaynı ile Odanızı Şenlendirin

genç odası tasarımları

Genç odası dekorasyon değişikliği için için illa ki mobilya değiştirmeye gerek yoktur. Mevcut mobilyalar ihtiyacı karşılıyorsa bunların renkleri değiştirilebilir. Ya da yatak başlığının üzeri başka bir materyalle kaplanabilir. Perdelerde değişikliğe gidilir ve aydınlatma değiştirilebilir.

Yastıklar, örtüler ve halıda yapılan küçük bir değişiklik bile odaya farklı bir hava katacaktır. Genç odası dizayn etmek için büyük miktarlarda paraya ihtiyaç yoktur. Eğer masa ihtiyacı artık karşılamıyorsa uygun bir renkte masa ile değiştirilebilir. Perdeler ve aksesuarlar da genç odası tasarımında büyük farklar ortaya koyabilir.

Tasarımda Genç Odası Renkleri Neden Önemlidir?

Tasarımda genç odası renkleri cinsiyet ayrımı konusunda yardımcı olmaktadır. Genel olarak kızlar için pembe ve tonları tercih edilirken erkekler için mavi, yeşil ve ya bu renklerin tonları tercih edilir. Toplumda yer alan renkler ve cinsiyet algısına uygun renler tercih ederek bu algının çocuğun zihninde de oluşması sağlanabilir. Böylece hayatında görüp duyacağı bazı şeylerle oluşabilecek kafa karışıklığının da önüne geçmiş olursunuz.

Ancak canlı ve değişik renk tonlarını seçecekseniz bu konuda odayı kullanacak olan gencin fikrini almanızı önemle tavsiye ederim. Çünkü haklı olarak çocuk, sevmediği bir odada vakit geçirmeyi istemeyecektir. Siz kendi zevkinize göre bir renk tercihinde bulunursanız ve bu renk çocuğun hoşuna gitmezse emekleriniz boşa gidebilir.

Aslında genç odası renkleri doğru kullandığı takdirde birden fazla renkle duvar kombinleri yapmak mümkündür. İki duvar pembe iki duvar turuncu şeklinde boyadığınızda, genç odası dekorasyonu açısından, güzel ve farklı bir stil ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuğunuz daha neşeli ve eğlenceli bir oda isterse o zaman da aksesuarları renklendirip odayı şenlendirebilirsiniz.

Genç odası dekorasyon tarzında renklerin önemi oldukça büyük yer tutar. Çocukların hoşlandığı renkler ve onlara iyi gelecek renkleri bir arada kullandığınızda pozitif bir enerji odayı kaplayacaktır. Pozitif enerjinin yüklendiği renkler turuncu, mor, mavi ve beyazdır. Bu renkleri içinde barındıran bir genç odası dizaynı çocuğun pozitif enerji kanallarını açmaya yardımcı olur. TAC Kapak'ın yaptığı Genç odası uygulamalarını görmek için tıklayınız.