CNC İşleme Nedir?

CNC işleme, imalat ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir terimdir. CNN’nin açılımı Bilgisayarlı Sayısal Kontrollü makine anlamına gelir. Bir tasarımcı, bu tür tasarım yazılımında dilediği modeli tasarlayabilir ve ardından bir düğmeye basarak otomatik olarak kesilmesi için bir lazer kesiciye gönderebilir.

CNC makinası, manüel işlemeye göre mümkün olandan daha fazla hassasiyet ve tekrarlanabilirlik sağlar. Diğer faydaları arasında daha fazla doğruluk, hız ve esnekliğin yanı sıra, 3B tasarımlarda üretilenler de dâhil olmak üzere konturlu şekillerin frezelenmesine izin veren kontur işleme gibi yeteneklerde yer alır. 

CNC İşleme Merkezi Faydaları Nelerdir?

CNC makineleri; doğru şematik, benzersiz hassasiyet ve mükemmel tolerans seviyeleri sayesinde en karmaşık geometrik kesimleri bile hızlı ve kolay bir şekilde oluşturur. Ahşap CNC işlemeyi kullanmanın faydalarından bazıları şunlardır: 
  • Sürekli Kullanım 
Manüel işçiliğin aksine, CNC makineleri herhangi bir süre boyunca kesintisiz olarak çalışabilir. Bu, üretkenliği ve verimliliği büyük ölçüde artırır.
  • Tutarlılık, Kesinlik
Bilgisayar yazılımıyla, herhangi bir ürünün tasarımının yalnızca bir kez programlanması gerekir. CNC makinası daha sonra herhangi bir sipariş miktarı için bu tasarımı mükemmel bir şekilde kopyalayabilir.
  • Esneklik
Yazılım, farklı parçalar üretmek için hızlı ve kolay bir şekilde yeniden programlanabilir ve operasyonların değişen müşteri taleplerine ayak uydurmasına olanak tanır.
  • Yetenek
Bu teknoloji, manüel yeteneklerin sınırlamalarının ötesine geçmek için bilgisayar hassasiyetini kullanır. CNC işleme ile daha karmaşık işlemler üretmek mümkündür.
 

CNC Makinası ile Neler İşlenir?

Oldukça esnek kullanımları nedeniyle, CNC makineleri ile gerçekleştirilen ahşap işleme operasyonları, endüstri ve atölyeler için giderek daha vazgeçilmez hale geldi. Ahşap, esas olarak kullanılabilirliği ve işleme kolaylığı sayesinde şüphesiz CNC işleme için en popüler malzemelerden biridir.
 
CNC işleme merkezleri, ahşap tahtaları dekoratif modellerle kenarlarını işleyerek kusursuz görünüm sağlayabilir. CNC tezgâhları sayesinde, ahşap ürünleri zevkinize göre tasarlatabilirsiniz.
 
Çekici ve doğal ahşap işleri her zaman klasik bir trend olmuştur.  Süslü ahşap oyma fikirleriyle mekânlarınızda nefes kesici bir unsur yaratmak artık çok kolay. CNC makinesi ile işlenmiş dekoratif ve tarz ürünler;
  • Ayna çerçeveleri,
  • Tavan modelleri,
  • Yatak başlığı,kapılar,
  • Dalga levha işleme,
  • Pencereler, dolaplar, 
  • Paravan ve wc bölmesi,

CNC İşleme İle Ahşap Yönlendiriciler Nelerdir?

Ahşap işlemede bilgisayar destekli tasarım sayesinde, en benzersiz tasarımlarda bile hataya yer yoktur. CNC işleminin nasıl değiştirilip uyarlanabileceği düşünüldüğünde, neden bu kadar çok insanın bu sanat formunu kullanmayı seçtiğini görmek kesinlikle çok kolaydır. İşte mekânlarınızı tasarlamak için bazı farklı harika fikirler.
 

Mobilya

CNC makineleri ile çalışma alanınızın veya evinizin şıklığını ön plana çıkarmanın benzersiz bir yolu olabilir. Bu süslü tasarımlar çok yönlüdür, seçiminize bağlı olarak her alanda etnik veya çağdaş görünme hissini sağlamak için kullanılabilir. 

Pencere Panelleri

Şaşırtıcı, ancak nispeten daha az popüler bir tasarım özelliği, pencere panellerini CNC işlemi ile modellemektir. Özellikle geniş pencere duvarları ile inşa edilmiş çağdaş bir evde müthiş bir dış mekân görünümü sağlayabilir. Elde edilen tasarımlar sayesinde, güneş ışığı panellere çarptığında sizi büyüleyecektir.

Paravan ve Bölmeler

Farklı dekoratif özellik, tasarımı oluşturan girift oyuk ayrıntısıyla bölümleri en üst düzeye çıkararak hem ev hem de ticari mülk için etkileyici bir katkısı olur. CNC işleme ile kesilmiş ahşap bölmeler eşsiz tasarımı ile alanlara sıcaklık ve derinlik katabilir.
 
Evinizi / ofisinizi ahşap yönlendirme sayesinde dönüştürmek istiyorsanız, işinde uzman kaliteli ürünler sunan bir firma ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Bu durumda CNC işleme deyince ilk akla gelen firma TAC Kapak firmasıdır.
 
Kaliteli malzemeleri son teknolojiye uygun son model CNC makineleri ve profesyonel ekibi ile aradığınızdan daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Evinizi / ofisinizi hayata geçirmek istiyorsanız, TAC Kapak firmamız sizlerin hizmetindedir. Ücretsiz danışmanlık ve ürünlerimiz hakkında görüşmek için hemen bizi arayın!